Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 45 z dnia 07.11.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ani drogi w Osinowie, ani mostu w Siekierkach?
Dawna linia kolejowa nie będzie zapomniana
Na nową oczyszczalnię
Chcą zrobić schronisko i obserwatorium
Jak obchodzimy Święto Niepodległości?
Podatki w Moryniu i Trzcińsku
25 lat temu w gazecie o przejmowaniu chojeńskiego lotniska
Sport

Jak obchodzimy Święto Niepodległości?


W sobotę 11 listopada, w 99. rocznicę odrodzenia Polski, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

Na naszym terenie najważniejsza impreza odbędzie się w Moryniu. Będzie to Narodowy Bieg Niepodległości. Start o godz. 12 z rynku (pl. Wolności). Biuro biegu w sali Geoparku czynne będzie od godz. 9.30. Dekorację zawodników zaplanowano na 13. Przypomnijmy, że rok temu pierwszy taki bieg, razem z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gryfinie, zorganizowała gmina Cedynia. Wtedy zawodnicy biegli na dystansie ok. 8 km spod Osinowa Dolnego - z najdalej na zachód wysuniętego punktu Polski. Teraz OSiR podobny bieg (na dystansie 10 km) przygotował z gminą Moryń. Za rok, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, w całej Polsce ma odbyć się sto takich imprez, a w naszym powiecie zorganizowana zostanie w Gryfinie.
Dzień wcześniej, w piątek 10 listopada o godz. 18, w sali moryńskiego Geoparku rozpocznie się świąteczna uroczystość. W programie: „Żeby Polska była Polską” - montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Moryniu, życie i działalność Józefa Piłsudskiego, a także historię regionu zaprezentuje Jerzy Romaniuk, pieśni patriotyczne zaśpiewają wokaliści z Miejskiego Ośrodka Kultury. Potem odbędzie się dedykowany m.in. najstarszym mieszkańcom gminy (współfinansowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Morynia i Jeziora Morzycko) koncert zespołu Impresja. Zaplanowano też wystawę „Marszałek Józef Piłsudski: naczelnik państwa i naczelny wódz”. Organizatorami są: Urząd Miejski, MOK, Zespół Szkół, Stowarzyszenie Przyjaciół Morynia i Jeziora Morzycko, MKS Hermes Gryfino.

W czwartek 9 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się w Gryfinie uroczysta sesja Rady Powiatu. W programie było m.in. rozstrzygnięcie dwunastej edycji Bocianów - konkursu o nagrodę starosty za promocję powiatu oraz premiera albumu „Powiat gryfiński w działaniu” (nasza relacja - w następnym numerze).

W Cedyni na obchody święta zapraszają: burmistrz Gabriela Kotowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Nowak i dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Andrzej Łazowski. W piątek o godz. 17 w Muzeum Regionalnym dr Wojciech Łopuch wygłosi wykład „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów” (współorganizator: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, Muzeum Regionalne w Cedyni). W sobotę o 10 w Siekierkach na terenie boiska zaplanowano posadzenie drzewek upamiętniających Tadeusza Kościuszkę i Józefa Teodora Korzeniowskiego. O 11.30 w cedyńskim kościele msza w intencji ojczyzny, o 12.30 zgromadzenie patriotyczne na pl. Wolności (m.in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych). O 17 w świetlicy w Czachowie Michał Gierke będzie mówić o średniowiecznych dziejach Czachowa („Czachów – wieś historią malowana”). O 20 w hotelu Klasztor w Cedyni „Jak tu prawdę o Polsce powiedzieć?” - słowno-muzyczny występ grupy teatralnej ze świetlicy osiedlowej. O 20.30 w Klasztorze rozpocznie się koncert szczecińskiego zespołu Sklep z Ptasimi Piórami na czele z Ryszardem Leoszewskim - gitara, śpiew, a poza nim w składzie: Mariusz Smoliński - el. pianino, Krzysztof Ciesielski - kontrabas, Lech Grochala - perkusja.

C.K. Norwid
W Gryfinie gminne obchody rozpoczną się o godz. 9 złożeniem kwiatów przy obelisku na placu Pamięci Sybiraków. O 10 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Krasińskiego 82) msza za ojczyznę, współorganizowana przez NSZZ „Solidarność” ZEDO. O 19 w kościele pw. Narodzenia NMP (ul. Kościelna 31) gryfiński chór Res Musica wykona koncert muzyki polskiej. Wśród imprez towarzyszących jest w piątek o 17 wieczornica w Szkole Podstawowej nr 1 (ul. Łużycka 22), a 14 listopada o 18 w Pałacyku pod Lwami (ul. Chrobrego 48) wieczór poetycko-muzyczny „Do kraju tego...” w wykonaniu Teatru Eliksir z GDK i gości. Motto pochodzi z wiersza Norwida „Moja piosnka”, w którym nostalgia za utraconą ojczyzną łączy się z pragnieniem życia w upragnionym kraju. - Idąc za Norwidem i słuchając poezji, sami spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, za jaką ojczyzną my tęsknimy, jaka jest ta najbliższa naszemu sercu. Niech zabrzmi słowo poetyckie, które ma moc oczyszczającą i przywracającą utracone sensy. Niech powrócą słynne strofy Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Tuwima, Miłosza, Szymborskiej i wielu innych poetów, dla których słowo „ojczyzna” znaczyło coś bardzo cennego i coś bardzo osobistego. Przekonajmy się, jak wiele twarzy ma nasz kraj, jak różne jego oblicza ukazują się w zależności od perspektywy spojrzenia - mówią gospodarze wieczoru. Poezja będzie okraszona m.in. muzyką Szopena. W programie wystąpią aktorzy Teatru Eliksir: Teresa Smolnik, Wiesława Glińska, Danuta Sikorska, Tamara Szymańska, Jolanta Błaszak, Krystyna Gil, Danuta Szydło i Jerzy Romaniuk; aktorzy Teatru Uhuru: Oliwia Kurlej (fortepian, recytacja) i Emilia Bulsa (recytacja, śpiew). Gościnnie: Alicja Błaszczyk - poetka z Daleszewa. Kierownictwo artystyczne: Janusz Janiszewski.

W Mieszkowicach w piątek o godz. 17 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury rozpocznie się wieczornica listopadowa, przygotowana przez uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej. Zaplanowano też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i promocję pokonferencyjnej książki „V Nadodrzańskie Spotkania z Historią 2017”. W sobotę o 11.30 w kościele parafialnym odprawiona będzie msza za ojczyznę. O 12.45 przemarsz w asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego na cmentarz komunalny, gdzie o 13 rozpoczną się uroczystości.

W Widuchowej w piątek o godz. 17 w szkolnej hali sportowej rozpocznie się świąteczna uroczystość, podczas której wystąpią miejscowi uczniowie, dziecięcy zespół folklorystyczny Niezabudki, a na koniec przy słodkim poczęstunku będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W Baniach w domu kultury w piątek o godz. 14 zaplanowano spotkanie najstarszych mieszkańców gminy. O 16.30 montaż słowno-muzyczny przedstawią dzieci i młodzież oraz zespół Siermięgi ze Szkoły Podstawowej. Potem z koncertem pieśni patriotycznych wystąpi zespół Piccoli Voci z Pałacu Młodzieży w Szczecinie oraz solista Marian Marcinkowski (bas). W sobotę o 11.30 w kościele odprawiona będzie msza w intencji ojczyzny.

W Trzcińsku-Zdroju w sobotę o 12 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza za ojczyznę. Potem uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerują na cmentarz komunalny, gdzie zostaną złożone kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. O godz. 14 w sali widowiskowej TCK rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych.

W Chojnie w sobotę o 12 w kościele św. Trójcy będzie msza za ojczyznę, a o 13 rozpocznie się uroczystość na pl. Konstytucji 3 Maja. O 13.30 w sali widowiskowej Centrum Kultury rozpocznie się montaż poetycko-muzyczny „Bez tej miłości nie można żyć...” w wykonaniu uczestników zajęć CK pod kierunkiem Bożeny i Janusza Rusaków.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska