Dzisiaj jest sobota, 18 listopada 2018 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 48 z dnia 28.11.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ultimatum dla gmin
Równanie dochodów
20 lat temu zmarł G. Kumkar
Nagrodzony za EDD
Szli szlakiem pociągów
To już dziewiąty raz!
Jubileusz z rzecznikiem praw dziecka
Zatwierdzili ostatni raz
Sport

20 lat temu zmarł G. Kumkar

Oto, co pisała wtedy o tym nasza gazeta:

30 listopada [1997 roku] zmarł w Hanowerze Günther Kumkar - prezes zarządu Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie, pomysłodawca i jeden z głównych organizatorów odbudowy tej świątyni. Choroba dopadła go w ostatnich miesiącach nagle, nie dając mu szans. Ostatni raz był w naszym mieście 5 listopada (już w trakcie leczenia), później jeszcze dzwonił.
Urodził się w 1925 r. w Jädickendorfie (dziś Godków). Jako chłopiec był konfirmowany w kościele Mariackim. Po wojnie mieszkał w Hanowerze, gdzie pracował jako architekt. Tam założył Stowarzyszenie Wspierania Odbudowy Kościoła Mariackiego. Rekonstrukcja chojeńskiej ruiny była chyba pracą jego życia, gdyż poświęcił temu ogrom czasu i wysiłku. Z jego inicjatywy obchodzono w 1994 r. 750-lecie Chojny, co później przekształciło się w coroczne święto miasta. W sierpniu Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela.
W osobie Günthera Kumkara straciliśmy nie tylko wielkiego orędownika odbudowy pięknego zabytku, ale także człowieka, dzięki któremu wielu Niemców i wielu Polaków mogło inaczej spojrzeć na siebie nawzajem.
„Gazeta Chojeńska” z 10 grudnia 1997 r.

do góry
2018 ©  Gazeta Chojeńska