Dzisiaj jest sobota, 18 listopada 2018 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 48 z dnia 28.11.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ultimatum dla gmin
Równanie dochodów
20 lat temu zmarł G. Kumkar
Nagrodzony za EDD
Szli szlakiem pociągów
To już dziewiąty raz!
Jubileusz z rzecznikiem praw dziecka
Zatwierdzili ostatni raz
Sport

Szli szlakiem pociągów

Mimo bardzo niesprzyjającej pogody w sobotę na trasę pieszego rajdu Trip 411 wyruszyło ponad 30 osób. Przypomnijmy, że szli oni szlakiem dawnej linii kolejowej o takim właśnie numerze. Teraz powstaje w jej miejsce ścieżka rowerowa. Urząd Marszałkowski 22 listopada ogłosił już przetarg na budowę odcinka Siekierki - Godków. Prace mają ruszyć wiosną. Gminy Cedynia i Moryń dostały ofertę pozyskania starych wagonów, które służyłyby do obsługi turystów na przyszłej trasie. Mogłyby stanąć na dawnych stacjach w Siekierkach i Przyjezierzu, gdzie PKP pozostawiły kawałki bocznic.

fot. Alicja Mikołajczyk

W sobotę część rajdowiczów pamiętała jeszcze kursujące tu pociągi, którymi dojeżdżali do szkoły lub pracy. Niektórzy mieli nawet ze sobą archiwalne rozkłady jazdy i zdjęcia ostatnich składów. Rajd wyruszył przed południem ze stacji w Godkowie. Na punkcie przystankowym w Przyjezierzu stowarzyszenie Tur-Mor przygotowało grę historyczną. Z powodu deszczu trasę skrócono i rajd, zamiast w Siekierkach, zakończył się w Starym Objezierzu. Organizatorzy zadbali zarówno o bezpieczeństwo, jak i ciepły posiłek.

Organizator rajdu - Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Gądno dziękuje wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie: sołectwom Gądno i Stare Objezierze, Centrum Kultury w Chojnie, stowarzyszeniu Tur-Mor z Przyjezierza, Oddziałowi Powiatowemu WOPR Gryfino, OSP Stare Objezierze, Muzeum Pamiątek 1. Armii WP oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej, Nadleśnictwu Mieszkowice.
(r)

do góry
2018 ©  Gazeta Chojeńska