Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 07 z dnia 13.02.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Życzenia walentynkowe
Igranie z demonami
Zaniedbane unikaty
Skąd pieniądze na zabytki?
Co będzie na Włóczykiju?
25 lat przejścia granicznego w Osinowie
Nowe karetki dla Chojny i Mieszkowic
Sport

Co będzie na Włóczykiju?

Już 22 lutego rusza 12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij”. Potrwa do 4 marca. W następnym numerze zamieścimy pełny program, a dzisiaj tylko garść pozycji wybranych z przebogatej oferty ponad 130 wydarzeń: spotkań
z podróżnikami i pisarzami, koncertów, wystaw, seansów filmowych, wycieczek, rajdów, degustacji potraw.


Pierwszego dnia, na otwarcie festiwalu, zaplanowano spotkanie z Marcinem „Yeti” Tomaszewskim, który opowie o swych wyprawach przez góry świata. Nazajutrz o godz. 20 Anna Alboth zaprezentuje zainicjowany przez nią ośmiomiesięczny marsz z Berlina do Aleppo. Kilka tysięcy nieznających się wcześniej i spontanicznie skrzykniętych osób szło przez 11 krajów po to, żeby świat nie zapomniał o Syrii.
Tego samego dnia, czyli 23 lutego o godz. 21.30 koncert zespołu Raz Dwa Trzy. W sobotę z rana wycieczka do Międzychodu. W niedzielę o 17 spotkanie z Iloną Wiśniewską - reporterką i fotografką, współpracującą z „Polityką” i magazynami podróżniczymi. Za reportaż „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” była nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl. Za książkę „Hen. Na północy Norwegii” zdobyła Nagrodę im. Beaty Pawlak (2016) oraz tytuł Książki Podróżniczej Roku.

27 lutego o 20 wyświetlony będzie najnowszy, ale głośny już, nominowany niedawno do Oscara rosyjski film pt. „Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, autora m.in. „Powrotu”, „Eleny” i „Lewiatana”. Dzień później o 20 brazylijsko-francuski film „Aquarius”. W roli głównej Sonia Braga - międzynarodowa gwiazda, bardzo popularna przed laty.
2 marca o 17 młoda gryfinianka Julia Lewandowska podzieli się swymi wrażeniami z kilkumiesięcznego wolontariatu w Izraelu. Będzie o kosmopolitycznym i bardzo dynamicznym kulturalnie Tel Awiwie, o kibucach, o krajobrazowej magii Pustyni Judejskiej, o oddechu spokoju pustyni Negew.

W programie będzie wspomnienie o Tomku Mackiewiczu

Tego samego dnia o 18 - wspomnienie o himalaiście, wysokogórskim punku Tomku „Czapkinsie” Mackiewiczu, który 27 stycznia poniósł śmierć na Nanga Parbat. Podczas pobytu w Irlandii zaprzyjaźnił się z gryfińskim podróżnikiem Markiem Klonowskim, z którym przez lata tworzył wyprawowo-pracowniczy tandem. Pokazane zostaną rejestrowane przez gryfinianina latami materiały.
Godzinę później spotkanie z Wojciechem Jagielskim - jednym z najwybitniejszych europejskich reporterów, pisarzem, korespondentem wojennym. To laureat wielu prestiżowych nagród. 30 stycznia ukazała się jego najnowsza książka „Na wschód od zachodu” o świecie widzianym oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji, docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój.
O godz. 20 znani dobrze w Gryfinie: Klara Gmiter, Weronika Giżycka, Krzysztof Gmiter i Kamil Szadkowski podzielą się wrażeniami z podróży samochodem przez Stany Zjednoczone. Przemierzyli ze wschodu na zachód 6 tysięcy mil w trzy tygodnie. Jeden kraj, tysiąc twarzy: aligatory w Everglades, Miami Beach przed huraganem, taniec nocą na ulicach Nowego Orleanu i niekończący się przejazd przez Teksas, zejście do Wielkiego Kanionu, Dolina Śmierci, spacer bulwarem Hollywood, wzgórza San Francisco.

Sobotę 3 marca rozpocznie wycieczka do Greifswaldu. O 15.30 koncert islandzkiego kompozytora i multiinstrumentalistay Ragnara Ólafssona. O 16 startuje Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme. O 19 spotkanie z Pawłem Smoleńskim - dziennikarzem, reporterem, pisarzem, autorem takich książek, jak m.in.: „Pochówek dla rezuna”, „Irak. Piekło w raju”, „Izrael już nie frunie”. W 1996 i 2002 roku ukazały w „Gazecie Wyborczej” jego dwa obszerne reportaże o Chojnie, ilustrowane m.in. zdjęciami nieżyjącego już znanego fotoreportera Krzysztofa Millera.
Tego samego dnia o 21.15 koncert legendy polskiego hip-hopu - zespołu Kaliber 44.

Festiwal zakończy w niedzielę 4 marca degustacja potraw kuchni sycylijskiej.

Więcej szczegółów w następnym numerze. „Gazeta Chojeńska” jest patronem Włóczykija.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska