Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 09 z dnia 27.02.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Most w Osinowie ma być zamknięty
Tłumy na Włóczykiju
PiS walczy o region
Starosta o chojeńskich murach
Ma być ekumeniczna kaplica katolicko-prawosławna
Co z tymi dachówkami?
Nie zlikwidowali ZGM-u
Trochę zapomniane miejsce
Sport

Starosta o chojeńskich murach

Będąc uczestnikiem spotkania z zachodniopomorskim konserwatorem zabytków w Chojnie [10 lutego] w ramach skierowanego do młodzieży projektu „Dotknij gotyku”, prowadzonego przez stowarzyszenie Terra Incognita, chciałbym podzielić się kilkoma spostrzeżeniami.

Przede wszystkim gratuluję stowarzyszeniu Terra Incognita konsekwentnego działania w kwestii ochrony zabytków, podkreślania ich potencjału dla atrakcyjności turystycznej i historycznej gminy, a także uzmysłowienia mieszkańcom ich wartości. Bardzo ważnym jest fakt, że stowarzyszenie prowadzi tę edukację wśród młodzieży. Jest więc nadzieja, że grono osób na rzecz zabytków poszerzy się. Miasto zapamiętuje się poprzez jego zabytki, obiekty, które tworzą symbolikę, wyróżniki i punkty orientacyjne. Rosnąca u mieszkańców świadomość znaczenia tych obiektów i dbałość o ich dobrostan - mam nadzieję - spowoduje, iż w zapomnienie pójdzie przywołany przez konserwator zabytków Ewę Stanecką przykład chojeńskich murów jako zabytków, które nam powszednieją, a kiedy tracą użyteczność, stają się utrapieniem.

Baszta Prochowa i najlepiej zachowany - niespełna 200-metrowy fragment chojeńskich murów. Został wyremontowany na początku XXI wieku, gdy burmistrzem był Wojciech Konarski - od 2006 roku starosta gryfiński.

Zgłoszonemu na spotkaniu pomysłowi włączenia w realne dbanie o zabytki młodzieży szkolnej należy przyklasnąć i wspierać. Chciałem przypomnieć, że swój wkład w porządkowanie murów obronnych miała już młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, która pod opieką m.in. Norberta Oleśkowa, przy wsparciu Krzysztofa Ziętka, zadbała o ich wygląd od strony ul. Bałtyckiej. Szkoda, że zabrakło tej kontynuacji przez kolejne 12 lat, bo bylibyśmy w innym miejscu.
Bardzo ciekawy głos w dyskusji, przywołując jako przykład zapamiętanych miejsc symboli (nabrzeże Motławy z żurawiem w Gdańsku) wskazała mieszkanka Chełma Górnego Jolanta Chyczewska-Harvey. Stwierdziła ona, że nie zawsze chodzi o to, „ile jest zabytku w zabytku”, ale bardziej o klimat miejsca, aby sam teren i jego zagospodarowanie miał ducha.
Takie właśnie pomysły pojawiły się 4 lata temu w okresie wyborów do samorządu lokalnego. Ówczesna kandydatka Inicjatywy Samorządowej Barbara Rawecka (też obecna na spotkaniu z młodzieżą i konserwatorem zabytków) przedstawiła projekt zagospodarowania istniejących zabytków, jak i terenu wokół nich.
Podobnie jak wojewódzki konserwator zabytków, uważam, że w Chojnie są początki takich miejsc: zabudowa ulicy Jagiełły, ulica Malarska.
Wojciech Konarski - starosta gryfiński


Od redakcji: Czekamy na dalsze Państwa głosy w sprawie chojeńskich zabytków

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska