Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 20.03.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wyklęci Dąbrowszczacy
Drewex sprzedany
Dlaczego w Cedyni jest potrzebne muzeum?
Osinów z planem
Mieszkanie burmistrza nadal nie na sprzedaż
A mury (raczej nie) runą...
Sport

Wyklęci Dąbrowszczacy

Zachodniopomorski wojewoda swym zarządzeniem zmienił nazwę ulicy w Mieszkowicach z Dąbrowszczaków na 11 Listopada. Dyskusje co do tej nazwy toczą się w różnych polskich miastach, gdzie istnieje ulica Dąbrowszczaków. Obecny rząd domaga się zmiany w ramach dekomunizacji, jednak zdania są bardzo podzielone. Podobnie było z takimi nazwami, jak np. Obrońców Stalingradu, a zwłaszcza z ulicami mającymi w nazwie datę zajęcia/zdobycia miasta w 1945 roku przez Armię Czerwoną, co zapoczątkowało funkcjonowanie tu polskiej administracji.

Przypomnijmy, że Dąbrowszczakami określa się tworzoną przez polskich ochotników XIII Brygadę Międzynarodową im. Jarosława Dąbrowskiego, walczącą w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-39 po stronie republikanów, a przeciwko nacjonalistom generała Franco, wspieranym przez wojska hitlerowskie. W perspektywie dzisiejszej ekipy rządzącej Polski podejrzani i - na swój sposób - wyklęci stają się wszyscy, którzy mieli jakiekolwiek powiązania z komunistami, Związkiem Radzieckim czy w ogóle z lewicą, natomiast znacznie łagodniejszą miarą mierzy się tych, którzy współdziałali z hitlerowcami, jak np. Brygadę Świętokrzyską NSZ, której niedawno hołd złożył premier Morawiecki.

Jednocześnie z zarządzeniem w sprawie Mieszkowic wojewoda zmienił w Goleniowie nazwę ul. Leona Kruczkowskiego na ks. Jana Twardowskiego, w Pogorzelicy ul. Sołdka na Kapitańską i w Trzebieży ul. WOP na Wkrzańską. Nowe nazwy zaczną obowiązywać po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym, czyli od 23 marca. W sumie takich zarządzeń zastępczych wojewoda wydał dziesięć.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska