Dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 15 z dnia 10.04.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zamek w dzierżawę
Rowerowa rewolucja
Czy park zostanie sprzedany?
Będzie remont drogi na wale
Gryfińscy tancerze znów się prezentują
Odwołana po dwóch miesiącach
Uczcili patrona
Sport

Zamek w dzierżawę

Władze Bań próbują znaleźć partnera do zagospodarowania dawnego zamku joannitów w Swobnicy. W 2011 roku gmina ponownie przejęła ten potężny zabytek i udało jej się - z pomocą zewnętrznych dotacji - wyremontować m.in. dach nad głównym skrzydłem i zrewitalizować wieżę. Jednak dalsze prace remontowo-konserwatorskie oraz utrzymanie wielkiego obiektu przerastają możliwości małej i niebogatej gminy.


9 kwietnia Rada Gminy wyraziła zgodę na wydzierżawienie tej liczącej ponad 7 hektarów nieruchomości (zespół zamkowy, park dworski i podzamcze) na okres do 30 lat. Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, wpłynęła interesująca oferta wydzierżawienia i rewitalizacji zamku. „Projekt ten zakłada wykonanie prac zabezpieczających, remontowych i adaptacyjnych, a także wykorzystanie obiektu na cele muzealne, badawcze i edukacyjne oraz noclegowe i częściowo mieszkalne wraz z zapleczem gastronomicznym. Z uwagi na koszty prac remontowych i adaptacyjnych zamku, przy jednoczesnym braku zainteresowania innych podmiotów jego wydzierżawieniem, proponuję wydzierżawić nieruchomość w drodze bezprzetargowej na okres do 30 lat. Gmina nie jest bowiem w stanie wydatkować znacznych funduszy na remonty i zabezpieczenia zamku, a jego utrzymanie pochłania znaczne sumy z budżetu gminy” - czytamy w uzasadnieniu.

Chodzi o ofertę szczecinianina Tomasza Zalewskiego - dobrze znanego na naszym terenie. Jest on wojewódzkim prezesem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a od kilku lat współwłaścicielem ośrodka wypoczynkowego Szafir (dawniejsza Savana) nad jeziorem Morzycko w Moryniu. W ośrodku poczyniono już wiele inwestycji, a właściciele mają także zaawansowane plany zagospodarowania pobliskiego półwyspu z ruinami zamczyska.
(tekst i fot. rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska