Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 05.06.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co z rozbudową szpitala?
Będzie Dzień Zabytków
Pieniądze na zabytki i sołeckie granty
Książki o regionie i regionalizmie
„Kandydaci śmierci” w Krzymowie
Polsko-Niemiecki Festyn Rekreacyjny
Skarb i piraci w Schwedt
Prawie jak Pink Floyd
Sport

Co z rozbudową szpitala?

O rozbudowie Szpitala Powiatowego w Gryfinie mówi się od lat. Dzisiaj jednak znalezienie pieniędzy na inwestycję to tylko jeden problem, bo zaraz pojawia się kolejny: znalezienie wykonawcy. Często na przetargi nie zgłasza się żadna firma. Tak było też w przypadku gryfińskiego szpitala. Zarząd Powiatu ogłosił więc w kwietniu kolejny przetarg. Otwarcie ofert nastąpiło 18 maja. Zgłosiła się jedna firma (Komputronik Biznes z Poznania), ale chce ona o ponad połowę więcej, niż przewiduje kosztorys, bo aż 15,1 mln zł, a powiat przeznaczył na ten cel 10 mln. Co dalej?

Projekt nowego skrzydła szpitala w Gryfinie

Zarząd Powiatu chce jednak realizować rozbudowę. Na sesji Rady Powiatu 30 maja wprowadzono zmiany w budżecie uwzględniające zmienione koszty. Przeciw uchwale głosowała tylko radna Joanna Kostrzewa, podobnie jak przeciw zmianom w wieloletniej prognozie finansowej powiatu (wstrzymał się tu jeszcze Tomasz Mirakowski).
Wieloletnia prognoza finansowa zakłada, że w bieżącym roku na rozbudowę szpitala zostanie zaciągnięty długoterminowy kredyt inwestycyjny w wysokości 5 mln zł. Ma być spłacany przez 15 lat. Kwotę zadłużenia na dzień 31 grudnia br. skalkulowano na 12, 670 mln.
Przypomnijmy, że choć szpital jest powiatowy, to kilka lat temu przekształcił się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli został skomercjalizowany. Większość udziałów posiada firma Dom Lekarski SA ze Szczecina, a powiat blisko 40 proc. Spółka ma współfinansować rozbudowę.

Według projektu planuje się powstanie drugiego budynku szpitala, tuż obok obecnego. Przedstawione w 2014 roku przez prezesa Domu Lekarskiego założenia przewidywały w podstawowym wariancie budowę bloku operacyjnego i oddziału intensywnej opieki medycznej, a w wariancie rozszerzonym oddział chirurgiczny na 10 łóżek. Wariant optymalny mówił dodatkowo o oddziale ginekologiczno-położniczym. Rozbudowa była warunkiem nabycia przez spółkę większości udziałów. Co najmniej jedna kondygnacja miała być gotowa do 2016 roku. Obecny przetarg obejmuje powstanie budynku mieszczącego izbę przyjęć, blok operacyjny, zespół porodowy i oddział położniczo-neonatologiczny. Wykonawca na sfinalizowanie inwestycji będzie mieć dwa lata.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska