Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 05.06.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co z rozbudową szpitala?
Będzie Dzień Zabytków
Pieniądze na zabytki i sołeckie granty
Książki o regionie i regionalizmie
„Kandydaci śmierci” w Krzymowie
Polsko-Niemiecki Festyn Rekreacyjny
Skarb i piraci w Schwedt
Prawie jak Pink Floyd
Sport

Będzie Dzień Zabytków

Dzień Zabytków jest imprezą adresowaną do mieszkańców miasta i gminy Chojna w różnym wieku. Poprzez najróżniejsze działania w przestrzeni miejskiej, a szczególnie w obrębie gotyckich zabytków, pragniemy zwrócić ich uwagę na skarby, które mają w swoim mieście, a których często nie dostrzegają. Wydarzenie będzie miało charakter festynu zaplanowanego na sobotę 16 czerwca. Początek o godz. 16.30. Uczestnicy będą nie tylko widzami, ale będą mieli okazję „dotknąć gotyku” poprzez aktywne wykonanie zadań i zabaw przygotowanych przez organizatorów. Poszczególne stanowiska i działania usytuowane będą w przestrzeni między kościołem Mariackim a gotyckim ratuszem, będącym siedzibą Centrum Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wszystkie działania przeprowadzą wspólnie wolontariusze: młodzież i seniorzy, wspierani przez członków stowarzyszenia Terra Incognita i pracowników Centrum Kultury.

Istotnym elementem imprezy staną się prezentacje efektów realizowanego od października międzypokoleniowego projektu „Dotknij gotyku”. Uczestnicy prowadzonych w ramach tego projektu warsztatów fotograficznych i dziennikarskich, uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych obu chojeńskich szkół podstawowych oraz wspierający ich seniorzy w wieku 60+ zaprezentują wystawę fotograficzną „Chojeński gotyk – sacrum i profanum” oraz przygotowaną przez uczestników warsztatów dziennikarskich publikację o powojennych losach chojeńskich zabytków. Oprowadzać będą po nich kilkunastoletni przewodnicy, wyszkoleni podczas warsztatów przewodnickich.
Przez cały czas trwania festynu czynna będzie „Kawiarenka pod Wieżą”, prowadzona przez koło gospodyń wiejskich Krzymowianki z Krzymowa. Wieczorem, po zapadnięciu zmroku, spotkamy się z mieszkańcami w kościele Mariackim na prezentacji multimedialnej „Różne oblicza gotyku”, ukazującej kontynuację tego stylu w literaturze i sztuce. W gotyckich murach dr hab. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego zaprezentuje gotycyzm w literaturze i sztuce: od romantyzmu po wiersze współczesnych polskich poetów, nawiązania we współczesnych sztukach plastycznych (m.in. w malarstwie Zdzisława Beksińskiego) oraz w muzyce zespołów z nurtu gotyckiego rocka. Będzie tez można zobaczyć fragmenty filmów ekspresjonistycznych z lat dwudziestych oraz współczesny film animowany Tomasza Bagińskiego „Katedra” (nominowany w 2003 roku do Oscara). Na zakończenie odbędzie się plenerowa projekcja filmu fabularnego Romana Polańskiego „Nieustraszeni pogromcy wampirów”.

Mamy nadzieję, że Dzień Zabytków stanie się w przyszłości odbywającą się co roku imprezą cykliczną i wpisze się na stałe do kalendarza chojeńskich wydarzeń kulturalnych.
Koordynatorzy projektu: Magda Ziętkiewicz i Michał Gierke


Organizator: Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita”, współorganizatorzy: Centrum Kultury w Chojnie, Fundacja Kościół Mariacki w Chojnie/Neumark. Partnerzy projektu: Centrum Kultury w Chojnie, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie, Fundacja Kościół Mariacki Chojna/Neumark, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka. Projekt otrzymał wsparcie finansowe Starostwa Powiatowego w Gryfinie oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Seniorzy w akcji”, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Szczegółowy program przedstawimy w następnym numerze gazety.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska