Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 28 z dnia 10.07.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Oświatowe kontrowersje
Młodzież o obywatelskiej Unii
OSP dla dzieci i młodzieży
Rozsmakowywali się w Moryniu
Z psami dla psów
Nagrodzone filmy do Bani
Sport

Młodzież o obywatelskiej Unii

To kolejny z wielu projektów międzynarodowych, w którym uczestniczą chojeńscy uczniowie i nauczyciele. Nosi nazwę „EULOCAL: Even Us - Little Ones Count A Lot” (co można przetłumaczyć: „Nawet my, mali, liczymy się bardzo”). Realizowany jest w ramach programu „Europa dla obywateli” („Europe for citizens”). Projekt koordynuje Związek Miast Partnerskich w węgierskiej miejscowości Köszeg, a partnerzy to Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie oraz miasta: Bad Kötzting (Niemcy), Marsaskala (Malta) i Velletri (Włochy).

Norbert Obrycki mówi o Europie i o Unii
Celem projektu jest przekonanie mieszkańców małych miejscowości do korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej. Uczestnicy starają się znaleźć odpowiedzi na pytania: czy w UE, jak w rodzinie, każda opinia, nawet tych najmniejszych, jest brana pod uwagę? Czy zdanie mniejszych narodów jest wystarczająco wysłuchiwane podczas podejmowania przez Unię decyzji? Czy kolejne kraje będą chciały wyjść z UE? W jaki sposób można zapewnić większy wpływ obywateli na przyszłość UE?
Podczas spotkania na Malcie tematem było włączanie mieszkańców w proces decyzyjny i integracja imigrantów. Tę drugą kwestię omawiali także partnerzy projektu we Włoszech. W Niemczech temat był oryginalny: hodowla pszczół jako narzędzie procesów integracyjnych mieszkańców. 

Pod koniec czerwca odbyło się spotkanie w Chojnie, a tematem była mobilność zawodowa w Unii Europejskiej. Partnerzy z Niemiec, Włoch, Malty i Węgier przedstawili prezentacje o obcokrajowcach podejmujących pracę w ich miejscowościach oraz o kierunkach mobilności zawodowej mieszkańców. Gospodarz spotkania - Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie pokazywał znaczenie zagranicznych staży i praktyk dla uczniów techników zawodowych przy tutejszym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Od lat grupy naszej młodzieży korzystają z takich wyjazdów w ramach programów Leonardo da Vinci i Erasmus+ z partnerami z Anglii, Malty, Niemiec, Węgier i Luksemburga. Goście spotkania złożyli też studyjną wizytę na przygranicznych targowiskach w Osinowie Dolnym. Przygotowano również wystawę o projektach mobilności zawodowej.

Młodzież z pięciu krajów i poseł (w środku) w Chojnie

Uczestnicy projektu 29 czerwca w restauracji Piastowska w Chojnie spotkali się z polskim parlamentarzystą Norbertem Obryckim (w przeszłości marszałkiem województwa zachodniopomorskiego). Pokrótce omówił on w języku angielskim (wspólnym dla wszystkich partnerów) najważniejsze problemy dzisiejszej Europy i świata, w tym rosnącą falę populizmu, którą podsycają i wykorzystują politycy np. w Polsce, we Włoszech, na Węgrzech, w USA. Według posła głównym lekarstwem na to jest rzetelna edukacja.

Prowadzący spotkanie prezes Stowarzyszenia Douzelage Janusz Cezary Salamończyk odczytał list od europosła Dariusza Rosatiego, który nie mógł przyjechać, ale wyraził uznanie dla prowadzonej tu integracji międzynarodowej.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska