Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 28 z dnia 10.07.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Oświatowe kontrowersje
Młodzież o obywatelskiej Unii
OSP dla dzieci i młodzieży
Rozsmakowywali się w Moryniu
Z psami dla psów
Nagrodzone filmy do Bani
Sport

SPORT

Przegrała z infekcją
Młoda lekkoatletka Hermesa Gryfino Agata Piekarz raczej nie jest usatysfakcjonowana swym występem na Mistrzostwach Europy do lat 17. W węgierskim mieście Győr startowała 5 lipca w chodzie na 5000 metrów i zajęła osiemnaste miejsce. Nasza zawodniczka szczególnie zawiedziona może być osiągniętym czasem 26:12,64 s, który jest aż o dwie minuty gorszy od jej rezultatu z końca maja, który teraz na mistrzostwach dałby jej nawet brązowy medal. Usprawiedliwieniem może być to, że gryfiniankę kilka dni przed startem osłabiła infekcja, której skutkiem były trudności z oddychaniem, drapiące gardło i kaszel.

Agata Piekarz przegrała z infekcją

Mistrzynią Europy została Hanna Zubkova z Białorusi. Trenerzy Agaty są przekonani, że na jej medale z najważniejszych imprez przyjdzie jeszcze czas, bo przygodę z wielkim sportem zaczęła niedawno.



Złoto Strelczuka
Po niedawnym sukcesie gryfińskiej juniorki Aleksandry Kwiecień (złoty medal mistrzostw Polski w trójskoku) mamy także złoto chojeńskiego miotacza Wojciecha Strelczuka, który zdobył 1 lipca mistrzostwo Polski masters w pchnięciu kulą w kategorii M60. Zawody odbyły się w Toruniu. Chojnianin wygrał zdecydowanie z dobrym wynikiem 13,65 m, pokonując srebrnego medalistę Andrzeja Maliszewskiego z Pszczyny aż o 66 cm.

Złota kula W. Strelczuka

(tw)



Tu jest fajnie
Od wielu lat w samych superlatywach piszemy o Biegu Integracyjnym o Puchar Rady Sołeckiej w Starym Objezierzu (gmina Moryń). W tym roku, w sobotę 7 lipca, poświęcony był on pamięci tragicznie zmarłego proboszcza parafii Klępicz - ks. Leszka Lubinieckiego. Przed startem chwilą ciszy uczczono jego pamięć oraz pamięć zmarłej 29 czerwca najsłynniejszej polskiej lekkoatletki Ireny Szewińskiej.
Jak na wiejską imprezę jest to ewenement – przykład prawdziwej integracji nie tylko biegaczy, ale i lokalnej społeczności. Wyróżnikiem jest między innymi to, iż nie ma opłaty startowej, więc koszty ponoszą sami organizatorzy. Są one niemałe, zważywszy na coraz większą liczbę uczestników, którym trzeba zapewnić medale, posiłek, puchary, nagrody. Gdy spiker - którym był wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Moryniu Krzysztof Konecki - zapytał pierwszego z brzegu biegacza, dlaczego tu przyjechał, ten bez namysłu odpowiedział: „Bo tu jest fajnie”. Nic dodać, nic ująć. Obsługę sędziowską za „dziękuję” prowadzili jak zwykle działacze Hermesa Gryfino. Pomagała im złota Ola – mistrzyni Polski juniorek w trójskoku Aleksandra Kwiecień wraz ze swym trenerem Jackiem Stefańskim.

Ł. Hryciuk (z prawej) i A. Pańko (obok) prowadzili praktycznie od startu

Tegoroczna osada była bardzo silna. Wśród mężczyzn na dystansie 10 km z wyraźną przewagą kolejny raz zwyciężył czołowy w naszym regionie maratończyk Łukasz Hryciuk z Dębna. Zapytany tuż po biegu, dlaczego mimo dużej przewagi „cisnął na maksa” do samej mety – odpowiedział, iż szlifuje formę przed kolejnym maratonem. Na drugiej pozycji, też z dużą przewagą, przybiegł Andrzej Pańko z Żarczyna (gm. Widuchowa), a trzecim miejscem podzielili się (zmowa rodzinna) bracia Tomasz i Paweł Osowscy z Dębna.

Najszybsze panie: Barbara Pochranowicz i Beata Białek

Wśród pań na dystansie 5 km też bezapelacyjnie wygrała dębnianka Barbara Pochranowicz, a na drugim miejscu przybiegła najlepsza obecnie zawodniczka z naszego powiatu Beata Białek z Żarczyna, która - jak już wcześniej pisałem - robi w tym roku biegową furorę. Na trzecim stopniu podium stanęła Nikolina Szurgocińska z Chojny (jest w fazie odbudowywania wydolności po przerwie treningowej). Oprócz biegaczy wystartowała na dystansie 5 km dość liczna grupa nordic walkingu.

KOBIETY
        1. Barbara Pochranowicz - Dębno         18:46:00 
        2. Beata Białek - Żarczyn               19:05:00 
        3. Nikolina Szurgocińska - Chojna       19:23:00
        4. Ewa Kaczmarek - Poznań               20:34:00
        5. Kasia Wojtasik - Dębno               21:47:00
        6. Małgorzata Niklas - Myślibórz        22:09:00
        7. Aleksandra Kwiatkowska - Szczecin    22:29:00
        8. Iwona Batóg - Dębno                  23:10:00
        9. Marta Jankowska-Szemraj - Szczecin   23:22:00
        10. Małgorzata Pitura - Chojna          24:12:00
Sklasyfikowano 45 zawodniczek

MĘŻCZYŹNI
        1. Łukasz Hryciuk - Dębno               34:03:00
        2. Andrzej Pańko - Żarczyn              34:48:00
        3. Tomek Osowski - Dębno                35:43:05
        4. Paweł Osowski - Dębno                35:43:07
        5. Tomek Szmigiel - Kostrzyn            37:09:00
        6. Jakub Borek - Barlinek               37:16:00
        7. Grzegorz Młynarski - Rzeplino        37:30:00
        8. Marcin Celejewski - Lipki Wielkie    38:13:00
        9. Mirosław Wujda - Dębno               38:39:00
        10. Paweł Staniszczak - Szczecin        39:07:00
Sklasyfikowano 89 zawodników

Tadeusz Wójcik (fot. rr)



Zapisy na bieg wokół Morzycka
Do 18 lipca trwają zapisy na XIX Bieg dookoła Morynia i Jeziora Morzycko, który odbędzie się w sobotę 21 lipca o godz. 10 w ramach tegorocznego Jarmarku Moryńskiego. Start i meta na ulicy Jeziornej (przy Kamiennym Ogrodzie). 15-kilometrową trasę wytyczono zabytkowymi ulicami Morynia, ścieżką dookoła Morzycko oraz przez malowniczo położone miejscowości Gądno i Przyjezierze. Dodatkową atrakcją jest bieg na 4 km „Piątka dla Seniorów” (jedna pętla ulicami miasta), współorganizowany z Polskim Stowarzyszeniem Biegów oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki. Głównym sponsorem jest Bank Spółdzielczy w Chojnie.

Oprócz medalu każdy biegacz dostanie
taką koszulkę

Zapisy oraz szczegóły dotyczące biegu dostępne są na stronie organizatora zawodów - Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu (mokmoryn.pl) i na www.domtel-sport.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.
Na zdjęciach projekt medalu i koszulka dla biegaczy.



Kiedy startują piłkarskie ligi?
IV liga piłki nożnej zaczyna rozgrywki w sobotę 11 sierpnia (Morzycko Moryń zmierzy się u siebie ze Spartą Węgorzyno), klasa okręgowa tydzień później (m.in. mecze: Odra Chojna - Stal Szczecin i Światowid 63 Łobez - Ogniwo Babinek), podobnie jak A-klasa (w grupie południowej uczestniczyć będą z naszego powiatu: Energetyk Gryfino, Błękit Pniewo, Czcibor Cedynia i Zieloni Zielin). B-klasa rusza 25-26 sierpnia, a C-klasa 1-2 września.
Kluby B- i C-klasy rozegrają 18-19 sierpnia pierwszą rundę Pucharu Polski.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska