Dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 29 z dnia 17.07.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Flisacy już u celu
Grób odnaleziony po blisko 80 latach
Program Jarmarku Moryńskiego
Teatr Uhuru doceniony
Gryfińskie teatry w Schwedt
Życzenia dla zabytków
Zasłużeni dla Cedyni

Flisacy już u celu

Tak jak zapowiadaliśmy, w ubiegłym tygodniu kolejny w ciągu wielu ostatnich lat Flis Odrzański wpłynął na nasz teren - tym razem jako Flis Odrzańsko-Warciański, gdyż jedna z flotylli po raz pierwszy wyruszyła z Koła nad Wartą, a obie połączyły się w Kostrzynie. Nazajutrz, czyli 10 lipca przypłynęły do Gozdowic, gdzie flisaków oraz wieloletnią koordynatorkę i inicjatorkę imprezy Elżbietę Marszałek przywitał burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa. Jak co roku, złożono kwiaty na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, zwiedzano też tamtejsze muzeum.

Tratwa przybiła do Gozdowic

W Gozdowicach gości - na czele z Elżbietą Marszałek (z lewej) - witał stojący obok niej burmistrz Andrzej Salwa, przyłączając się do sztafety herbowo-flagowej

Flotylla zacumowała w Bielinku

Podczas postoju w Bielinku Elżbieta Marszałek z dyrektorem Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Andrzejem Łazowskim
11 lipca przywitano Flis w Bielinku w gminie Cedynia. Goście wzmocnili się obiadem przygotowanym przez panie z miejscowego sołectwa, a potem zwiedzili kościół.
Tego samego dnia późnym popołudniem flotylla przybiła do Widuchowej na nabrzeżu Odry przy Bulwarach Rybackich. W imieniu mieszkańców i miejscowych władz obowiązki gospodarza pełnił sekretarz gminy Andrzej Stachura. Memoriał do władz samorządowych i mieszkańców gmin nadodrzańskich i nadwarciańskich odczytali: wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej Elżbieta Marszałek i komodor flisów kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner. Mowa jest tam m.in. o towarzyszącej imprezie sztafecie herbów i flag dla upamiętnienia 100-lecia niepodległości Polski, 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018. Flagi z herbami prezentowano podczas poszczególnych postojów. Widuchowskie dzieci wystąpiły w inscenizacji na temat stulecia niepodległości. W organizację pobytu gości włączyła się Rada Sołecka i Stowarzyszenie Nadodrzańskie Klimaty.

Tratwa na Bulwarach Rybackich w Widuchowej

Herbowa sztafeta w Widuchowej

W czwartek przystankiem na trasie było nabrzeże w Gryfinie, gdzie gości przywitał zastępca burmistrza Tomasz Miler. Metę stanowił w sobotę Szczecin i obchody Dni Odry.

Flis Odrzańsko-Warciański zorganizowany został przez Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Gmin i Miast Nadodrzańskich oraz z urzędami marszałkowskimi województw nadodrzańskich.
(rr)
fot.: UM Mieszkowice, UM Cedynia, UG Widuchowa

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska