Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 29 z dnia 17.07.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Flisacy już u celu
Grób odnaleziony po blisko 80 latach
Program Jarmarku Moryńskiego
Teatr Uhuru doceniony
Gryfińskie teatry w Schwedt
Życzenia dla zabytków
Zasłużeni dla Cedyni

Zasłużeni dla Cedyni

Trzem osobom nadano tytuł „Zasłużony dla Gminy Cedynia”. Kandydatury pozytywnie zaopiniowała kapituła kierowana przez przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Nowaka, a stosowne uchwały rada podjęła jednogłośnie na sesji 13 czerwca. Finał nastąpił 10 dni później podczas Dni Cedyni.

Na wniosek przewodniczącej miejscowego Zarządu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Barbary Jaszczak tytuł przyznano Henrykowi Kęsikowi. Był on od 1969 roku dyrektorem PGR w Lubiechowie Grn., potem w Cedyni, a w latach 1974-92 szefem tutejszego Kombinatu PGR. W tym czasie dzięki jego przedsiębiorstwu zrealizowano wiele inwestycji, a przede wszystkim wybudowano pierwsze cztery bloki mieszkalne na Sójczym Wzgórzu, zaś potem dwa w Łaziszczu oraz asfaltową drogę z Lubiechowa Grn. do Czachowa i drogę z Markocina przez polder do Cedyni.

Dwa tytuły „Zasłużony dla Gminy Cedynia” nadano pośmiertnie. Jednym - również na wniosek B. Jaszczak - uhonorowano Jana Ogonka, który od 1975 roku przez długie lata był naczelnikiem miasta i gminy, a jedna z ulic w mieście nosi od 1997 r. jego imię. On także zrealizował wiele inwestycji, w tym budowę w latach 1985-87 nowej szkoły.

Również pośmiertnie - na wniosek burmistrz Gabrieli Kotowicz - tytuł nadano Zbigniewowi Jaroszyńskiemu. Był m.in. instruktorem harcerskim, strażakiem, wychowawcą, założycielem pierwszej w Cedyni młodzieżowej drużyny pożarniczej. Zmarł w ub. roku w wieku 61 lat.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska