Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 33 z dnia 14.08.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Radny w tarapatach
Polemika kandydatów na burmistrza
Sierpniowe Spotkania z Historią
Tak dla koalicji, ale…
Internet - szanse i zagrożenia
Sport

Tak dla koalicji, ale…

Z wielkim zainteresowaniem przeczytaliśmy artykuł starosty gryfińskiego Wojciecha Konarskiego „Koalicja dla Bramy Świeckiej”, opublikowany w nr. 31-32 „Gazety Chojeńskiej”. Z zainteresowaniem tym większym, że od pewnego czasu wraz z innymi członkami chojeńskiego stowarzyszenia Terra Incognita zabiegaliśmy u różnych osób i instytucji o pochylenie się nad fatalnym stanem Bramy. To jeden z najcenniejszych gotyckich zabytków Chojny, który już przed wojną znalazł swoje miejsce w podręcznikach historii architektury tej części Europy. Dla nas – i dla wielu członków stowarzyszenia – jest on także, niestety, żywym przykładem fatalnego stanu chojeńskich zabytków i wieloletnich zaniedbań.


To smutny paradoks, że Brama Świecka tuż po wojnie była w lepszym stanie niż dziś
Od lat na łamach „Gazety Chojeńskiej” i „Rocznika Chojeńskiego” próbujemy zainteresować lokalną społeczność i decydentów projektami ożywienia turystycznego gminy, czemu służyć miałaby m.in. rewitalizacja zabytków (projekty „Ratujmy mury miejskie Chojny”, „Gotycka Chojna” i „Dotknij gotyku”) oraz powołanie w mieście muzeum. Ze względu na stan finansów gminy ten ostatni plan zapewne długo nie zostanie zrealizowany. Natomiast na mury miejskie i bramy środki nie muszą być w całości wydatkowane z budżetu Chojny. Artykuł pana starosty niesie nadzieję, że wreszcie mamy do czynienia z poważnym potraktowaniem problemu.
Obiema rękoma możemy podpisać się pod projektem postulowanej koalicji. Deklarujemy przy tym pomoc zarówno w kwestii popularyzacji idei koalicji dla Bramy Świeckiej, jak i w zakresie tworzenia koncepcji wykorzystania chojeńskich zabytków dla dobra naszej lokalnej społeczności. Jesteśmy przekonani, że podobnego zdania są także pozostali członkowie naszego stowarzyszenia. Jest w nim jednak pewne „ale”: jaki właściwie pomysł pana starosty mielibyśmy poprzeć w piśmie do wojewody czy ministra? Dość enigmatycznie brzmi zdanie: „Jest też pomysł na później na zagospodarowanie i ożywienie zabytku, ale to nie na tę chwilę”. Wydaje się, że właśnie ten „pomysł” jest tu najważniejszym elementem całej kampanii walki o Bramę. Bo o ile rewitalizacja zabytku jest koniecznością, to przecież nie mamy gwarancji, że później zostanie on udostępniony mieszkańcom i turystom – w tej czy innej formie.

Przepiękna i unikalna w skali europejskiej Brama Świecka w Chojnie, zamiast być regionalną atrakcją turystyczną, odstrasza znakiem „Zakaz przebywania w pobliżu obiektu”. Czy lokalne władze wykażą się w końcu roztropnością i nie skończy się na przedwyborczych obietnicach?

Zatem z wielką niecierpliwością czekamy na szczegóły koncepcji zagospodarowania Bramy Świeckiej oraz na konkrety związane z projektem starostwa powiatowego dotyczącym pierwszych etapów renowacji. Mamy jednocześnie szczerą nadzieję, że otwartość na rozmowy i współpracę tym razem przetrwa kampanię wyborczą, a przywracanie świetności Chojnie i jej zabytkom stanie się ważnym celem lokalnej i regionalnej polityki.
Michał Gierke, Przemysław Konopka, Radosław Skrycki, Magda Ziętkiewicz

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska