Dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 28.08.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Coraz więcej kandydatów
Templariusze, machiny i nasze dziedzictwo
Zamki i pałace Nowej Marchii
Ratownicy edukują
Sport

Coraz więcej kandydatów


Jak już informowaliśmy, 21 października wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych rad gmin, powiatów i sejmików województw. Komitety wyborcze musiały się zarejestrować do 27 sierpnia. Listy kandydatów na radnych zgłasza się do 17 września. Choć kandydatów na wójtów i burmistrzów można zgłaszać do 26 września, to już teraz część z nich ujawniła swe plany.

Z gmin powiatu gryfińskiego prawdopodobnie tylko w Baniach dotychczasowa wójt Teresa Sadowska nie wystartuje w wyborach. W pozostałych miejscach obecni burmistrzowie i wójtowie będą ubiegać się o ponowny wybór. W Baniach o fotel szefa gminy rywalizować będą m.in.: obecny radny Szymon Lesiewicz i Małgorzata Wojtyła z Sosnowa.

W Chojnie z obecnym burmistrzem Adamem Fedorowiczem rywalizować będą m.in.: przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Mróz, z ramienia Inicjatywy Samorządowej Barbara Rawecka, a z utworzonego przez PiS komitetu Prawica dla Gminy Chojna - Radosław Stec (obecny radny, właściciel sklepu z materiałami budowlano-instalacyjnymi).

W Moryniu jako pierwszy zarejestrował swój komitet Maciej Ostrowski - obecny radny, popierany przez przewodniczącego rady Jerzego Domaradzkiego, a pracujący w Centrum Kultury w Chojnie. O stanowisko burmistrza będzie rywalizował m.in. z obecnym szefem gminy Józefem Piątkiem.

W Trzcińsku-Zdroju opozycja podzieliła się. Jej dotychczasowy lider Robert Kowalski tym razem sam nie startuje na burmistrza (przed czterema laty walczył ze Zbigniewem Kitlasem) i poparł Bartłomieja Wróbla. O stanowisko burmistrza będzie się też ubiegać obecna przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Woźniak.

O kolejnych kandydatach będziemy sukcesywnie informować.

Na mocy zmienionej ustawy teraz kadencja radnych, wójtów, burmistrzów, starostów i marszałków województw trwać będzie nie cztery, ale pięć lat. Za to funkcje te (poza radnymi) będzie można pełnić maksimum dwie kadencje.
(rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska