Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 02.10.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Mistrz warszawsko-chojeński
Pomnikowe dźwięki w pomniku historii
Ruch na okrągło
Nasze Kobiety Roku
Jak to się robi w Mieszkowicach?
Świętowało liceum
Ósme fiasko z ZGM
Sport

Pomnikowe dźwięki w pomniku historii


Po wielu latach doczekała się gruntownego remontu ważna część dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu (gm. Stare Czarnowo). Chodzi o były spichlerz, który wcześniej był przedłużeniem głównej nawy miejscowego kościoła. Przypomnijmy, że obiekty klasztoru (późniejszej letniej rezydencji książąt pomorskich) są od 2014 roku na elitarnej liście pomników historii (w województwie zachodniopomorskim zaszczytu tego dostąpiła jeszcze jedynie katedra w Kamieniu Pomorskim oraz kolegiata i mury obronne w Stargardzie).
Spichlerz urządzono tu w części kościoła w czasach poreformacyjnych. Funkcję tę pełnił przez wieki. Od kilku lat odbywają się tu wystawy i spotkania, organizowane przez Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki pod przewodnictwem Radosława Palusa. Jednak wielowiekowe zniszczenia były widoczne i uciążliwe.

Maciej Płotkowiak barwnie omówił istotę przebudowy

Autorem przebudowy tej największej w regionie konstrukcji ciesielskiej jest dr inż. arch. Maciej Płotkowiak, który wcześniej wykonał m.in. projekt odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie. Spotkał się on w sobotę w świetlicy w Kołbaczu z uczestnikami jedenastej edycji imprezy Cienie Zapomnianych Kultur. Zaprezentował plany trwających już prac w spichlerzu. Główna zmiana polegać będzie na zmniejszeniu liczby kondygnacji z pięciu do trzech. Budynek przeznaczony będzie na cele wystawiennicze i kulturalne. Wyremontowany i przebudowany zostanie także stojący obok dom konwersów. Pozostanie w nim restauracja (ale z nowocześniejszym wyposażeniem), ulokowana tu też zostanie część biurowa.

Bastarda Trio na koncercie w Kołbaczu

Żelazną tradycją Cieni Zapomnianych Kultur jest w drugiej części w kościele koncert niezwykłych i oryginalnych artystów, sięgających głęboko do muzycznych korzeni naszej kultury. W tym roku nie było inaczej. Niesamowitą ucztę dla słuchaczy i widzów przygotowało Bastarda Trio w składzie: Paweł Szamburski - klarnet, Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela i Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy. Muzyków zainspirowały odnalezione niedawno XV-wieczne kompozycje Piotra z Grudziądza. Medytacyjne improwizacje wprowadzały odbiorców niemal w trans, w czym udział miało m.in. bardzo niskie brzmienie rzadko spotykanego instrumentu, jakim jest klarnet kontrabasowy.

To był na razie próbny mapping. Potem było jeszcze ciekawiej.

To nie był koniec atrakcji w Kołbaczu, bo w finale czekał jeszcze tzw. mapping, czyli ożywienie obrazem, światłem i dźwiękiem elewacji kościoła. Temat stanowiły cysterskie legendy. Autorem animacji był Patryk Stępniak-Pater, a kompozytorem Artur Sosen Klimaszewski.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa zachodniopomorskiego, powiatu gryfińskiego oraz lokalnych partnerów. Głównym sponsorem jest sieć sklepów Netto. „Gazeta Chojeńska” była wśród patronów medialnych.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska