Dzisiaj jest wtorek, 25 czerwca 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 41 z dnia 09.10.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Będzie otwarcie trasy
Z Unii dla gmin
Trzcińsko już z kredytem
Wybór był ciężki
Jest książka o templariuszach z Rurki
Latawce i balony nad lotniskiem
Sport

Będzie otwarcie trasy

W najbliższą niedzielę 14 października o godz. 10.30 w Godkowie-Osiedlu koło stacji kolejowej nastąpi oficjalne otwarcie 36-kilometrowego odcinka rowerowej Trasy Pojeziernej z Trzcińska-Zdroju do Siekierek. Biegnie ona w miejscu dawnych torów kolejowych nieczynnej od lat linii. To dofinansowana z Unii Europejskiej inwestycja samorządu naszego województwa przy wsparciu poszczególnych gmin, przez które przebiega trasa.


2 października odbył się ostatni przed odbiorem objazd trasy z udziałem m.in. Mariusza Sikory z Urzędu Marszałkowskiego - dyrektora wydziału koordynującego budowę tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim. Obecni byli także przedstawiciele gmin oraz głównego wykonawcy - myśliborskiej firmy Maldrobud. Trwało właśnie malowanie oznakowania poziomego i wykańczanie poboczy. Znaki pionowe są już zamontowane. Na tym odcinku ścieżka jest w całości pokryta asfaltem. Można nią śmiało ruszać na wyprawy rodzinne, bo jest łatwa do pokonania także dla dzieci, gdyż jest równa, niemal bez wzniesień, choć nie brak ich w pejzażu Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Po prostu tak kiedyś wyprofilowano nasyp kolejowy. W Godkowie-Osiedlu trasa biegnie obok drogi krajowej nr 31, gdzie mieszkańcy zyskali przy okazji drugi chodnik (patrząc od strony Chojny - po lewej stronie drogi) oraz nową zatoczkę autobusową.

W niedzielę na otwarcie wszystkich chętnych zawieźć może specjalny pociąg, który wyruszy o godz. 9.30 ze Szczecina do Godkowa (z powrotem o 16.20), zatrzymując się po drodze na stacjach w Szczecinie-Podjuchach, Gryfinie i Chojnie. Swój udział zapowiedział marszałek województwa. Z Godkowa uczestnicy wspólnie wyruszą do Przyjezierza rowerami, rolkami albo biegiem. W programie m.in.: gra terenowa (do której można wystartować z dowolnego miejsca na trasie), atrakcje dla rodzin z dziećmi i dla osób zainteresowanych historią linii kolejowej Siekierki - Trzcińsko-Zdrój, piknik z poczęstunkiem oraz... piękne widoki. Przewidziano nagrody, dostępne będą też mapki trasy.

Na ścieżce koło Trzcińska szczęśliwy dyrektor Sikora

Przypomnijmy, że trasa z Trzcińska prowadzi przez Jelenin, Godków-Osiedle, Przyjezierze, Nowe Objezierze (już dwa lata wcześniej wykonano 22-metrowy tunel pod drogą wojewódzką w okolicy Starego Objezierza), a w Siekierkach dochodzi do granicznego mostu na Odrze, który w ciągu dwóch lat ma być zamieniony w drogę rowerowo-pieszą, łączącą się z siecią licznych niemieckich szlaków rowerowych.

- W Trzcińsku-Zdroju na trasę można wjechać od strony ul. Ceglanej bądź drogi do Warnic - mówi Mariusz Sikora. - Fragment do Siekierek ma aż trzy miejsca wypoczynku dla turystów: w Trzcińsku, nad jeziorem w Jeleninie oraz w Przyjezierzu. Ten odcinek wybudowano w ciągu 7 miesięcy. Cykliczne rady budowy z udziałem partnerów z gmin i wykonawcy pozwoliły sprawnie realizować budowę. To największa inwestycja rowerowa w tej części Polski. Dla mnie osobiście, jako przedstawiciela inwestora, ważne było wykonanie odcinka w gminie Chojna, bo pamiętam, jak trudne były negocjacje z radnymi, których przekonaliśmy do zmiany decyzji i udziału w projekcie. Musieliśmy go powiązać z budowaną przez gminę kanalizacją na odcinku Jelenin – Godków, co nie było łatwe. Zobowiązaliśmy się do zmiany nawierzchni z kostki betonowej na asfaltową w Godkowie-Osiedlu, wybudowania bezpiecznego przystanku autobusowego z zatoczką. I to wszystko wykonaliśmy. Wiedząc, jak ważne dla mieszkańców Chojny i gminy jest Jezioro Jeleńskie, budowę miejsca odpoczynku dla rowerzystów zlokalizowaliśmy w sąsiedztwie jeziora - mówi dyr. Sikora.

Jak wcześniej informowaliśmy, pod koniec sierpnia otwarto rowerową trasę z Gryfina do Trzcińska.
(tekst i fot. rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska