Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 23.10.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Druga tura tylko w Baniach i Chojnie
Internet (nie) jest dobry na wszystko
Nie żyje Kazimierz Komorzycki
Nagromadzenie talentów
Tajemnice częściowo odkryte
Jeszcze bardziej we wspólnej Europie
Aktywnie dla zwierząt i ze zwierzętami
Sport

Tajemnice częściowo odkryte

Owiani tajemnicami i legendami templariusze zwykle kojarzeni są z Ziemią Świętą lub z zachodem Europy, a nie z Polską. Tymczasem mieszkańcy naszego regionu mają u siebie sporo śladów ich obecności. Na przykład w Rurce pod Chojną, gdzie zachowała się dawna kaplica komandorii tego średniowiecznego zakonu rycerskiego.
W latach 1999-2004 badania wykopaliskowe prowadziła tu ekipa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia pod kierunkiem archeologa architektury dr. Przemysława Kołosowskiego. Właśnie w wydawnictwie Czarny Templariusz ukazała się jego bogato ilustrowana książka „Rurka. Wieś templariuszy”. Tytuły rozdziałów książki: „Kaplica”, „Zanim przybyli rycerze”, „Początki dworu zakonnego – templariusze”, „Dwór i wieś – pod władzą joannitów”, „W czasach nowożytnych”. 13 października autor prezentował książkę w bibliotece w Chojnie w międzynarodowym towarzystwie templariuszy ze Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Tempelburg z Czaplinka.


Pod koniec wykopalisk w Rurce odkryto mury dworu klasztornego. Niestety, wkrótce badania musiano przerwać - głównie wskutek problemów własnościowych (popegeerowski teren wraz z kaplicą jest prywatną własnością). A jest tam jeszcze na pewno sporo do odkrycia. Po 2004 roku P. Kołosowski ciężar swej aktywności przeniósł do Chwarszczan, gdzie także stoi piękna kaplica templariuszy i joannitów.

Książkę „Rurka. Wieś templariuszy” można nabyć, kontaktując się z autorem - e-mail: [email protected] lub. tel. 604 273 616.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska