Dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 47 z dnia 20.11.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Trwa pomoc dla Mieszkowic
Wyniki wyborów burmistrzów i wójtów w gminach powiatu gryfińskiego
To już jego siódma kadencja!
Maja znów doceniona
Zaczarowani bracia
Żeby język ojczysty był czysty
Sport

Trwa pomoc dla Mieszkowic

Z różnych stron kraju płynie pomoc dla Mieszkowic i osób poszkodowanych w wybuchu gazu i pożarze, do jakiego doszło tu 31 października. Jak już informowaliśmy, eksplozja i ogień na poddaszu kamienicy na rogu ul. Jana Pawła II i Słowackiego pozbawiły dachu nad głową 8 rodzin. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna leczy ciężkie poparzenia w szpitalu w Gryficach. Prokuratura na razie prowadzi postępowanie „w sprawie”, a nie przeciw komukolwiek.

Bardzo szybko zaczęła napływać pomoc dla pogorzelców: odzież, pościel, meble, sprzęty domowe itd. A przede wszystkim prędko znaleziono zastępcze kwatery - wszystkie na miejscu w Mieszkowicach, a jedno mieszkanie w Boleszkowicach, które udostępniły tamtejsze władze. Przez pół roku gmina pokrywać będzie wszystkim koszty wynajmu. Jak oznajmił 15 listopada na sesji Rady Miejskiej burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa, budynek będzie odbudowany, nawet gdyby trzeba było do zera rozebrać ocalałe ściany (o czym zdecyduje wkrótce ekspertyza). Dementując pogłoski, burmistrz podkreślił, że po odbudowie do kamienicy wrócą dotychczasowi lokatorzy.


Na sesji sołtyska Goszkowa Anna Pastuła podziękowała burmistrzowi za duże zaangażowanie w pomoc pogorzelcom, ale skrytykowała gminny Ośrodek Opieki Społecznej, który - według niej - nie sprawdził się w tej dramatycznej sytuacji. Burmistrz nie skomentował tych słów.

W pomoc Mieszkowicom włączyło się kilka pobliskich gmin. Chojna przekazała 20 tys. zł, Cedynia i Dolice po 10 tys., Kozielice kupiły sprzęt, a Boleszkowice udostępniły mieszkanie.
Na sesji przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rzepczak i burmistrz Andrzej Salwa uhonorowali dyplomami i upominkami pięciu mężczyzn, którzy tuż po eksplozji, będąc w pobliżu, bez wahania rzucili się do pomocy w ewakuowaniu mieszkańców płonącej kamienicy. Czterej z nich to mieszkańcy tego miasta: Władimir Bućko, Roman Jabłoński, Aleksander Matuszak i Maciej Paukszta. Piąty to Maciej Woćko z Gorzowa - pracownik firmy kurierskiej, który akurat był wtedy w Mieszkowicach.

Narażali swe życie, by ratować innych: Aleksander Matuszak, Władimir Bućko, Maciej Woćko i Roman Jabłoński (na sesji nie było Macieja Paukszty)

W tej chwili najpilniejszą sprawą jest zgromadzenie przez niezbyt zamożną gminę pieniędzy na odbudowę należącego do niej zabytkowego budynku komunalnego. Każdy chcący włączyć się w pomoc może wpłacać pieniężne datki na konto gminy: Bank Spółdzielczy Chojna Oddział Mieszkowice - nr 34 9370 1033 0200 0475 2002 0002 z dopiskiem „Pomoc pogorzelcom z Mieszkowic”.
(tekst i fot. rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska