Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 24 z dnia 11.06.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zmarła Elwira Profé-Mackiewicz
Gryfiński poseł
Z Gryfina do Trzcińska, a teraz do powiatu
70 lat opiekują się w Moryniu
Rusza remont Zielonej
Chcieli dobrze, ale wyszło nie całkiem
W Nawodnej znów międzynarodowo
Sport

W Nawodnej znów międzynarodowo

Szkoła Podstawowa im. Wspólnej Europy w Nawodnej (gmina Chojna) od 27 do 31 maja gościła swych partnerów z programu Erasmus+ „Our national treasures through the eyes of children” („Skarby narodowe widziane oczami dzieci”). Było to już trzecie spotkanie w ramach projektu, którego celem jest rozwój poczucia obywatelstwa europejskiego, poznanie dziedzictwa kulturowego krajów partnerskich, lepsze zrozumienie podobieństw w kulturze.

Do Polski przyjechała grupa uczniów i nauczycieli z Danii, Słowenii, Hiszpanii, Włoch i Grecji. W ramach pobytu zaplanowano m.in. zwiedzanie Gdańska i Malborka, w tym słynnego zamku, będącego od 1997 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Przed szkołą w Nawodnej

Następne dni goście spędzili w Nawodnej i okolicy, zwiedzając Moryń, Cedynię i Chojnę, gdzie spotkali się z burmistrz tego miasta i poznawali gotyckie zabytki. W Miejskiej Bibliotece nauczycielka z Włoch dała mały koncert dla uczestników projektu. W szkole w Nawodnej zagraniczni uczniowie wzięli udział w zajęciach razem z polskimi rówieśnikami. Projektowali własne herby na wzór tych, które widzieli w muzeum w Malborku, przygotowywali potrawy średniowieczne. Wspólnie obchodzono Dzień Dziecka, w trakcie którego uczniowie i nauczyciele mogli przymierzyć się do roli woja lub garncarza. Wytworzone prace stały się pamiątką z Polski. Bardzo smakowały polskie potrawy, przygotowane przez rodziców i Koło Gospodyń z Lisiego Pola.

Zagraniczni uczniowie nocowali u swoich polskich koleżanek i kolegów. Niektórzy znali się już z poprzednich spotkań. Porozumiewano się po angielsku, więc była to kolejna okazja do rozwijania umiejętności posługiwania się tym językiem.
Przy pożegnaniu niektórzy z gości zapowiedzieli swój przyjazd do Polski podczas zbliżających się wakacji.
(m)


Dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Nawodnej składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przyjęcie partnerów projektu Erasmus+, a w szczególności rodzicom przyjmującym u siebie uczniów ze szkół partnerskich i wszystkim uczestniczącym w realizacji zadań w szkole, burmistrz Barbarze Raweckiej, Radzie Rodziców, Kołu Gospodyń Wiejskich z Lisiego Pola, Maciejowi Ostrowskiemu, Barbarze i Wiesławowi Szurgocińskim, Centrum Kultury w Chojnie.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska