Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 29 z dnia 16.07.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Czy przepadną unijne pieniądze na walkę ze smogiem?
Kończą jeden most, ale inny ma być rozebrany
Program Jarmarku Moryńskiego
Zbierali dla chorej Ilony
Muzyka z tekstem i aurą
Fotografuj powiat i wygraj nagrody
Sport

Czy przepadną unijne pieniądze na walkę
ze smogiem?


– Z wielkim niepokojem przyjmuję medialne doniesienia o tym, że Komisja Europejska rezygnuje ze współpracy z polskim rządem w zakresie programu „Czyste Powietrze”. Program ten był zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego jako wspaniałe remedium na walkę ze smogiem. „Czyste Powietrze” miało być alternatywą dla zamkniętych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programów skutecznie realizowanych przez samorządy, m.in. „Prosument” czy „Kawka” – napisał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz do Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Od chwili powstania programu „Czyste Powietrze” niejednokrotnie podkreślałem, że poważną jego wadą jest niewłączenie potencjału samorządów do rozwiązania pilnego i poważnego problemu jakości powietrza, który jest coraz poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia i życia Polaków. Uwagi te, choć analogiczne głosy podnosili również inni samorządowcy, nie zostały uwzględnione przez rząd oraz twórców programu. Niestety, potrzeba udowodnienia, że samorządy nie są potrzebne do skutecznej walki ze smogiem, okazała się silniejsza od faktycznej troski o jakość życia Polaków i stan środowiska. Zapłacimy za to wszyscy. Własnym zdrowiem – mówi marszałek Geblewicz.

Jak informuje nas rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Gabriela Wiatr, Komisja Europejska również domaga się uwzględnienia samorządów przy podziale pieniędzy na wymianę przestarzałych pieców i ocieplanie domów, wskazując, że tylko w ten sposób środki szybko trafią do wnioskodawców. Rzeczniczka podkreśla, że realizacja programu „Czyste Powietrze” od początku szła opornie, pojawiały się kolejne opóźnienia w stosunku do zapowiadanych terminów rozpoczęcia naboru wniosków, różnice w podejściu do podstawowych założeń programu pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską. Brak porozumienia i uparte trwanie strony rządowej przy własnych, niezbyt efektywnych rozwiązaniach, może doprowadzić do utraty unijnego wsparcia na walkę ze smogiem.

W pismach do NFOŚiGW i WFOŚiGW marszałek domaga się przekazania pełnej informacji na temat zakładanych wskaźników oraz rzeczywistej skali wdrażania programu „Czyste Powietrze” w całym kraju i województwie zachodniopomorskim. Chce wiedzieć, ile zostało wymienionych przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne gazowe, ile budynków zostało ocieplonych, ile środków do tej pory wydano na te zadania i jaki uzyskano efekt ekologiczny tych działań. Chce również wglądu do wszystkich pism z Komisji Europejskiej, które wpłynęły do NFOŚiGW i WFOŚiGW w Szczecinie, w szczególności tych z ostatnich miesięcy, dotyczących wdrażania programu „Czyste Powietrze”.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska