Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 26 z dnia 30.06.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kłopotliwa chluba Gryfina
Warda i Wieder mogą być radnymi
Dni Cedyni
Pozaurzędowe jest tańsze
Uczymy i wymagamy
Wielkie dni niepełnosprawnych
Garbusy przegrały z pogodą
Wykorzystać Dni Integracji
Europa w barwach tęczy
Szukajcie w sporcie radości, uczciwości i piękna

Wielkie dni niepełnosprawnych

Od 10 już lat Rynica (niewielka miejscowość obok Widuchowej), staje się w lipcu europejskim centrum spotkań osób niepełnosprawnych. To tam właśnie małżeństwo Justyna i Jerzy Chrabeccy organizują doroczne Integracyjne Spotkania Osób Niepełnosprawnych, które jednoczyły każdorazowo przedstawicieli kilku państw europejskich. Tegoroczna impreza będzie jednak miała wyjątkowy charakter. Zmienia się formuła tych spotkań na Światowe Polonijne Igrzyska Osób Niepełnosprawnych "Religia - kultura - sport". Od tego, roku obok stałych już gości z zaprzyjaźnionych państw, przybędzie także spore grono Polonii, szczególnie z terenów wschodnich, a więc z Ukrainy, Białorusi i Litwy.
Program jest niezwykle bogaty i zawiera szerokie spectrum zainteresowań osób "sprawnych inaczej". Podobnie jak dotąd, wszyscy uczestnicy 9 i 10 lipca wezmą udział w pieszej pielgrzymce na 42-kilometrowej trasie z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu do Rynicy. Zakończeniem pielgrzymki w sobotę 10 lipca będzie msza św., sprawowana przez ks. biskupa Błażeja Kruszyłowicza w kościele w Rynicy, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Rynickiej - patronki osób niepełnosprawnych. Po mszy, wraz z festynem organizowanym przez Partię Ludowo-Demokratyczną, rozpocznie się impreza integracyjna, której głównym punktem będzie Integracyjny Marszobieg Parami "O liść 1000-letniego Dębu Rynickiego". Trwać będą różnego rodzaju zawody sprawnościowe, przeplatane występami zespołów artystycznych i kapel ludowych z naszego powiatu.
Dzień później, w niedzielę 11 lipca uczestnicy spotkania odwiedzą Gryfino, gdzie przez cały dzień trwać będzie sztafeta wokół gminy. O godz. 10 ze stadionu wyruszy I zmiana osób niepełnosprawnych, która przemierzy niemal wszystkie gryfińskie miejscowości, odwiedzając po kolei Żabnicę, Stare Brynki, Gardno, Wełtyń, Sobieradz, Chwarstnicę, Borzym, Steklno, Bartkowo - by na godz. 17 powrócić do Gryfina. Na placu Barnima nastąpi uroczyste zakończenie sztafety i rozpocznie się festyn integracyjny z mieszkańcami.
Ostatnie dwa dni przeżywane będą w Szczecinie, gdzie na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej 12 i 13 lipca rozegrane zostaną I Polonijne Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. Po uroczystym rozpoczęciu zawodów, zgodnym z ceremoniałem olimpijskim, przez dwa dni trwać będą zmagania w tzw. decathlonie, obejmującym m.in. bieg na 50 m, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzuty do kosza, skok w dal, rzut piłeczką, bieg na 200 metrów. Według ilości zgłoszeń, które jeszcze napływają, w zawodach weźmie udział ponad 200 osób z państw, które reprezentowane będą również w Rynicy i Gryfinie.
Na wszystkie punkty tej jakże wzruszającej imprezy zaproszeni są wszyscy mieszkańcy powiatu gryfińskiego. Sprawa integracji osób zdrowych z niepełnosprawnymi jest niezmiernie istotna, szczególnie teraz, gdy jedność między wszystkimi ludźmi nabrała nowego wymiaru. Poprzez czynny udział najpierw w Dniu Integracji w Rynicy, wyrażający się również uczestnictwem w biegach razem z niepełnosprawnymi, potem w sztafecie wokół gminy Gryfino, a na końcu także poprzez dopingowanie na stadionie w Szczecinie, pokażmy, że najważniejszą wartością jest godność człowieka, a nie to, na ile jest sprawny fizycznie. Bądźmy więc w tych lipcowych dniach razem ze "sprawnymi inaczej".

ks. Robert Gołębiowski

W ramach Światowych Polonijnych Spotkań Osób Niepełnosprawnych Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie zaprasza wszystkie osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami do wspólnego wyjazdu i udziału we mszy św. i imprezie integracyjnej (zabawa taneczna, zawody sportowe) w Rynicy w sobotę 10 lipca od godz. 13. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się pod nr. tel. 402 20 51 do 5 lipca. Wyjazd jest bezpłatny. Zbiórka w dniu wyjazdu o godz. 12 na placu przed Ratuszem w Chojnie.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska