Dzisiaj jest środa, 12 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 28 z dnia 14.07.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Płynął Flis Odrzański
Wielka impreza w małej wsi
Piłka nożna
Powiat spłaca długi ZOZ-u
Drezyną po Unii
Droga nr 31 - kolejny odcinek
„Trzecie oko” u człowieka!?
Kościół Mariacki w pejzażu (2)
Medale z Częstochowy

Płynął Flis Odrzański


Już po raz dziewiąty zorganizowano w tym roku oryginalne przedsięwzięcie, jakim jest Flis Odrzański. Flotylla tratw, łódek i stateczków od 25 czerwca do 10 lipca przepłynęła Odrą blisko 500 km z Brzegu Opolskiego do Szczecina, zawijając po drodze do różnych miejscowości, w tym także w naszym powiecie. 6 lipca wczesnym popołudniem przybiła do Gozdowic w gminie Mieszkowice, a nazajutrz gościła w Widuchowej.
Jednym z założeń corocznej imprezy jest propagowanie turystycznego zagospodarowania Odry. W tym celu powołano np. Stowarzyszenie na rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich. Jego prezesem jest były wicewojewoda zachodniopomorski Grzegorz Jankowski. Jednym z dążeń jest powstawanie na brzegu Odry przystani, tworzenie szlaków wodnych i floty dla wodniaków. Głównym motorem Flisu jest Elżbieta Marszałek - wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej. Niedawno otrzymała honorowy tytuł Ambasadora Szczecina 2003.

W Gozdowicach flisaków (w tym także Niemców, Francuzów, Czechów i Słowaków) podejmowali gospodarze gminy: przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rzepczak i zastępca burmistrza Czesław Kijo. Na brzegu rzeki przygotowano występy i koncerty - zaprezentowała się m.in. Kapela Mieszkowicka, zespół tańca ludowego Krąg, grupa The Bundlers, duet Zgrani. Do godz. 22 trwała dyskoteka pod gwiazdami.


(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska