Dzisiaj jest środa, 12 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 30 z dnia 28.07.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Szpital pozostał w powiecie
Pogotowie rozmawia z lekarzami
Małe ojczyzny
Policjanci świętowali
Krążowniki szos na Lotnisku
Bezrobocie: spadek sezonowy czy trwały?
Jaśnie oświecone Gryfino
Przystanek Kostrzyn
Chojeński kościół Mariacki w pejzażu
Prestiżowe medale
Im starszy, tym lepszy
Teraz Arka Gdynia!

Szpital pozostał w powiecie


Prawie półtoraroczne zabiegi gminy Gryfino o przejęcie od powiatu szpitala zakończyły się fiaskiem. Chociaż w oficjalnych dokumentach mówi się o przeszkodach prawnych, to jednak przyczyna jest zupełnie inna. Burmistrz Henryk Piłat - gorący zwolennik przejęcia szpitala - nie mógł do swego pomysłu przekonać większości radnych. Może taką większość by znalazł, posiłkując się opozycyjnym SLD, lecz byłoby to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie, bo wyraźnie od jego pomysłu zdystansowali się radni klubu PO-PiS, będący w koalicji rządzącej.
Burmistrz, który jeszcze miesiąc temu robił wszystko, żeby zrealizować swój cel - ostatecznie spasował. Na sesję Rady Miejskiej, planowaną w dniu 29 lipca, przygotowana jest uchwała o nieprzyjmowaniu szpitala. Zapewne "gwoździem do trumny" w tej sprawie były ostatnie wieści o ogromnych kłopotach finansowych (przegrany proces z wykonawcą inwestycji) fundacji zarządzającej Centrum Wodnym Laguna. Jak powszechnie wiadomo, Laguna jest wydatnie wspierana przez gminę i jej długi w rezultacie obciążają konto gryfińskiej kasy. Tak więc dodatkowy wysiłek związany z przejęciem szpitala, mógłby pomnożyć kłopoty gminy.
Gmina jednak nie odżegnuje od wspierania szpitala. W uchwale, która ma być podjęta podczas najbliższej sesji, oferuje się wsparcie finansowe na wykonanie niezbędnych remontów i poprawę bazy. W tym roku zamierza się przeznaczyć na ten cel 415 tys. zł, a w kolejnych latach ponad 1,3 mln. Zgodnie z wcześniejszym zobowiązaniem, przekazano także 600 tys. zł na budowę windy. Ponieważ gmina odstępuje od przejęcia szpitala, budową windy zajmie się powiat, który ma pokryć połowę kosztów.

Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska