Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 34 z dnia 25.08.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Multimedalistka olimpijska w Lagunie
Dni Integracji Europejskiej w Chojnie
Wyboista droga do Europy
Polacy i Niemcy w Warszawie
Rynickie dziedzictwo
Rewir zgarn±ł wszystko
Kościół Mariacki w pejzażu
Piłka nożna

Polacy i Niemcy w Warszawie

Członkowie Europa Union Uckermark i Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy udali się pod koniec lipca w pięciodniową wspólną podróż do Warszawy. Głównym celem była wizyta w polskim parlamencie. Szczególnego znaczenia nabrała przez to, że zbiegła się z obchodami 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Wizytę w Sejmie umożliwił poseł Wojciech Długoborski - były burmistrz Gryfina, członek ChGSWE. Pomocy w przygotowaniu podróży udzieliła też starosta Ewa De La Torre, która nie mogła niestety wziąć w niej udziału.

Głównym celem obydwu stowarzyszeń jest wspieranie przyjaznych kontaktów między Niemcami i Polakami - i to w takim duchu, jak to ujął Albert Schweitzer: "Żadna przyszłość nie jest w stanie naprawić tego, co zaniedbasz w teraźniejszości". Cała podróż miała kilka punktów kulminacyjnych, przy czym wizyta w Sejmie była czymś wyjątkowym. Obrady 29 lipca - w ostatnim dniu posiedzenia przed letnią przerwą - miały uroczystą oprawę, związaną z Powstaniem Warszawskim. Na specjalnej uroczystości uczczono żyjących jeszcze weteranów, a w całym reprezentacyjnym kompleksie sejmowym panowała pracowita atmosfera. Poseł i nowo wybrany przewodniczący komisji ds. europejskich Robert Smoleń nie omieszkał spotkać się z grupą i podzielić uwagami na temat swojej pracy.
Jeśli chodzi o Sejm: wśród 460 posłów 40 proc. stanowią kobiety, dwaj najmłodsi posłowie mają po 26 lat, a najstarszy 78. Mimo pięcioprocentowego progu, rzuca się w oczy rozdrobnienie parlamentu, gdyż reprezentowanych jest aż 16 partii i organizacji, a wśród nich 2 posłów mniejszości niemieckiej.
Dalszy program wizyty w stolicy obejmował liczne kulturalne "perełki", jak wpisaną przez UNESCO do światowego dziedzictwa kulturowego Starówkę, Zamek Królewski, Wilanów, Łazienki oraz wiele innych zabytków. Ogromne znaczenie miały wstrząsające pomniki najnowszej historii - szczególny akcent tej podróży. Polsko-niemiecka grupa miała okazję zobaczyć, jak żywe i pełne emocji są jeszcze wspomnienia czasu niemieckiej okupacji, ale również to, jak zmienia się świadomość historyczna. Wizyta przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku Powstania w Getcie, Powstania Warszawskiego, Zbrodni Katyńskiej i wielu innych znakach pamięci wywołuje u niemieckiego turysty uczucie, które można ująć słowami: "Nigdy więcej!". Pod koniec pobytu w Warszawie złożono również wizytę na Cmentarzu Powązkowskim. Znajdujące się tam groby żołnierskie prowadzą do jednego wniosku: rozszerzająca się Unia Europejska jest jedyną gwarancją Europy bez wojen.

Po drodze była okazja do zwiedzenia Torunia - również znajdującego się na liście światowego dziedzictwa kulturowego. Z kolei z powrotem nie omieszkano wstąpić do Żelazowej Woli - rodzinnej miejscowości Fryderyka Chopina. Pięknym zakończeniem tej wspólnej polsko-niemieckiej podróży był koncert chopinowski, który w atmosferze uroczego parku okalającego dworek wywarł na uczestnikach szczególne wrażenie. Dzięki takim podróżom poznaje się historię, ale i obecną rzeczywistość, tworzy się trwałe podstawy pod dobre sąsiedztwo w integrującej się Europie.

Hartfried Zepner, Gerard Lemke

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska