Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 15.09.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Z Gryfina na olimpiadę
Groby nie muszą dzielić
Okruchy integracyjne i dezintegracyjne
Film ze zdjęciami A. Żurawskiego wygrywa w USA
Zagon aktywny
Kolejny tomik
Syndrom gospodarza
Siatkarze Orlika Trzcińsko na 8. miejscu w Polsce!
Silna grupa w Chojnie
Piłka nożna

Groby nie muszą dzielić

Gdy na najwyższych szczeblach stosunki polsko-niemieckie napotykają ostatnio na mielizny, niektóre przygraniczne gminy postanowiły kierować się w tym momencie zdrową zasadą: "robić swoje". A do zrobienia wspólnie z sąsiadami zza Odry jest jeszcze bardzo dużo.


W Gryfinie postanowiono urządzić na cmentarzu komunalnym lapidarium, czyli zbiór ocalałych płyt nagrobnych przedwojennych mieszkańców Greifenhagen. Przez kilka lat zgromadzono ich ok. 40, zarówno chrześcijańskich, jak i żydowskich. Przeznaczono dla nich piękny zakątek cmentarza.

Jest to wspólne przedsięwzięcie władz miasta (z ich ramienia pilotował to zastępca burmistrza Eugeniusz Kuduk) i byłych mieszkańców z hamburskiej grupy Heimatkreis Greifenhagen z jej przewodniczącym Dietrichem Barske na czele. Bardzo zaangażowany był także gryfinianin Hubert Rosłonkiewicz - stojący niegdyś na czele tutejszej mniejszości niemieckiej, od lat działający na rzecz porozumienia obu narodów. Uroczyste otwarcie lapidarium odbyło się 10 września z udziałem m.in. burmistrza partnerskiego miasta Bersenbrück Renate Hülsmann, starosty Ewy De La Torre, burmistrza Henryka Piłata. To szczególne miejsce pobłogosławili duchowni: katolicki - ks. Bronisław Kozłowski i ewangelicki - pastor Piotr Gaś. Pod specjalnym obeliskiem z dwujęzyczną tablicą kwiaty złożyli dawni i obecni mieszkańcy, władze gminy i powiatu. Dzieci z gryfińskich szkół przed każdym nagrobkiem zapaliły znicze. Wcześniej dyrektor biblioteki Leopold Kemmling przedstawił historię gryfińskich cmentarzy. Obecna nekropolia powstała w 1911 r.

(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska