Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 6.10.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Olimpijczycy w Krzymowie
Hartowała się w Chojnie, wygrała w Zamościu
Sąsiadów się nie wybiera
Kto kupi przychodnię?
Duży prezent dla Gryfina
Trzciński DPS ma 50 lat
Sport, ekologia, język sąsiada
Piłka nożna

Trzciński DPS ma 50 lat

50-lecie istnienia obchodzi Dom Pomocy Społecznej w Trzcińsku Zdroju, opiekujący się osobami z przewlekłymi chorobami somatycznymi. Powstał w 1954 r. jako Państwowy Zakład Specjalny. Zlokalizowano go w przedwojennym obiekcie uzdrowiska (w 1895 r. odkryto tu pokłady leczniczego torfu borowinowego). Brakowało kadry, więc władze wojewódzkie zgodziły się na zatrudnienie zakonnic. W rezultacie od końca 1954 r. do 2001 r. pracowały tu siostry orionistki. Aż do czerwca 2000 r. dyrektorem był nieżyjący już Józef Szczepański, którego zastąpił pełniący tę funkcję do dziś Zdzisław Iwanicki.


Na początku lat 70. losy placówki zawisły na włosku, gdyż zamierzano ją zlikwidować, przenosząc pensjonariuszy do odległego o 22 km Myśliborza, gdzie wybudowano od podstaw nowy budynek. Jednak w 1975 r. wprowadzono nowy podział administracyjny kraju, zgodnie z którym Myślibórz znalazł się w innym województwie. To uratowało DPS w Trzcińsku, a jego budynek skorzystał nawet z kapitalnego remontu.
Dziś trzcińska placówka podlega powiatowi i ma czasowe zezwolenie wojewody na dalsze funkcjonowanie. Realizowany jest program naprawczy. Chodzi m.in. o zainstalowanie platformy do przewozu niepełnosprawnych i urządzenie dodatkowych pomieszczeń sanitarnych, choć już wcześniej starostwo znacznie zmodernizowało obiekt. Ogrzewanie zmieniono z koksowego na olejowe, kuchnię węglową zastąpiła gazowa, podwórko zyskało nową nawierzchnię.
Obecnie mieszkają tu 94 osoby, którymi opiekują się m.in. terapeuta zajęciowy, technik fizjoterapii, pielęgniarki. Pracownicy i mieszkańcy DPS biorą udział w imprezach organizowanych przez zaprzyjaźnione placówki, wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne, a także sami organizują spotkania integracyjne. Współpracują z okolicznymi organizacjami i instytucjami, w tym od lat z mieszkańcami holenderskiego Graft De Rijp (partnerskiego miasteczka Trzcińska Zdroju), którą zapoczątkował mieszkający na stałe w Holandii Jerzy Proszkowski.
Jubileuszowe uroczystości zorganizowano 24 września. Było to możliwe dzięki hojności wielu sponsorów. Udział wzięło blisko 200 osób, w tym starosta Ewa De La Torre, wicestarosta Józef Ruciński, burmistrz Trzcińska Zbigniew Łodziewski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszula Kwietniewska-Łacny, członkowie holenderskiego stowarzyszenia "Stichting Trzcińsko Zdrój - Graft De Rijp", sponsorzy, obecni i byli pracownicy. Polową mszę św. odprawił ks. proboszcz Bolesław Dąbrowski. Następnie wręczono wyróżnienia dla mieszkańców: najstarszego, najdłużej przebywającego i najbardziej aktywnego w życiu codziennym. Imponująco wyglądał pięciopiętrowy tort. Atrakcją była też część artystyczna z występami krakowskiego kabaretu, wychowanków trzcińskiego Domu Dziecka i uczniów ze szkoły w Gogolicach. Do nabycia były m.in. prace wykonane przez mieszkańców DPS.

(mikst)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska