Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 44 z dnia 3.11.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Pociągów jeszcze mniej
Danuta Bus szefową SLD
Kowalczyk za Hippmanna
Ekolodzy w obronie ptaków i bobrów
Nadodrzańskie wędrówki kulturalne
Podatki w Gryfinie na jednym głosku
Kara śmierci: zabijanie w majestacie prawa (1)
Zieloni daleko skaczą i szybko jeżdżą
Amatorzy wśród zawodowców
Piłka nożna

Ekolodzy w obronie ptaków i bobrów


Stowarzyszenie Zielona Inicjatywa protestuje przeciwko niemieckim inwestycjom w dolnym biegu Odry. Chodzi o nowy port rzeczny w Schwedt i prowadzący stamtąd odcinek kanału Hohensaaten-Friedrichsthaler-Wasserstrasse (HFW), łączący się z Odrą Zachodnią. To część drogi wodnej Hawela - Odra, łączącej Berlin ze Szczecinem i dalej z Bałtykiem. 26 października w Gryfinie ekolodzy zorganizowali konferencję prasową.


Mówi przedstawiciel stowarzyszenia Paweł Chruszcz: - Niemieckie władze zamierzają poszerzyć kanał HFW z 26 m do 55 m i pogłębić z 3,15 do 4,50 m. Będzie to ingerencja w naturalny ekosystem Międzynarodowego Parku Doliny Dolnej Odry. Port wpłynie negatywnie na obszar, który po stronie polskiej obejmuje Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry i Cedyński Park Krajobrazowy, a po niemieckiej Park Narodowy Doliny Dolnej Odry.

Gniazdo orła na wierzbie przy jednym z podgryfińskich kanałów
Według Zielonej Inicjatywy park spełnia kryteria międzynarodowej konwencji z Caligari z 1980 r., mówiącej o ochronie wodno-błotnych obszarów, stanowiących ostoję ptactwa. Ekolodzy powołują się też m.in. na dyrektywy Rady Europy o ochronie dzikich ptaków, flory i naturalnych siedlisk, a także na konwencję zakazującą prowadzenia w parkach krajobrazowych prac degradujących rzeźbę terenu oraz dokonywania zmian stosunków wodnych, jeśli nie służą ochronie środowiska.

Żeremie bobrów znajduje się bardzo blisko miasta
- Ratujmy ponad 150 rzadkich ptaków przed zagładą! - apeluje Zielona Inicjatywa. - Regularnie zatrzymują się ich tu dziesiątki tysięcy, gdyż rozległe poldery i rozlewiska są ostoją ptaków wodnych, bagiennych i drapieżnych, m.in. czapli siwej, kormorana, myszołowów, bielika, rybołowów, kani rudej i czarnej, orła przedniego. Roślinność wodna Międzyodrza jest unikatowa w skali Europy. Ratujemy też największe w zachodniej i środkowej Europie torfowiska!
Zielona Inicjatywa zapowiedziała w następnych dniach pikiety w tej samej sprawie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i przed ambasadą Niemiec w Warszawie.


Konferencję w Gryfinie poprzedził rejs po Odrze i jej kanałach, podczas którego zaprezentowano dziennikarzom bogactwo tamtejszej flory i fauny, w tym szybującego nad swym gniazdem orła i żeremie bobrów. W powietrze wzbijało się mnóstwo rozmaitych ptaków. Ostry dysonans z tym pięknym krajobrazem stanowiły widoczne z każdego miejsca potężne kominy Elektrowni Dolna Odra.

Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska