Dzisiaj jest poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 45 z dnia 10.11.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wolność musi przyjść!
W Gryfinie autobusy zamiast pociągów
Polityczna przychodnia
Kontrolowany zakup polityczny
Kto uprawia bez chemii?
Chojeńska młodzież w Cherbourgu
Kara śmierci: jestem przeciw (2)
Ford dla Zielonych
Piłka nożna

Wolność musi przyjść!


My, Polacy, od 15 lat możemy cieszyć się odzyskaną niepodległością i wolnością. Ale nie wszystkim naszym sąsiadom dana jest taka radość. Ukraińcy właśnie upominają się o prawdziwą demokrację, a największe problemy mają Białorusini. Młode pokolenie domaga się wolności także poprzez muzykę, jak np. zespół N.R.M. z Mińska, czyli Niepodległa Republika Marzeń. To najpopularniejsza grupa rockowa na Białorusi.

Śpiewa Lawon Wolski, z tyłu Pit Paulaul

Juraś Lukol
Jest związana z ruchem odrodzenia narodowego i opozycją demokratyczną. 30 października zagrali koncert w Centrum Kultury w Chojnie, będący zakończeniem tournée po Polsce.

Pit Paulaul
Rock był zawsze i wszędzie głosem buntu i protestu. Młodym Polakom też nie brak powodów do protestu, ale mają już to najważniejsze, o co Białorusini dopiero walczą.

Aleg Demidowicz
- Zmiany muszą nadejść - mówi o swym kraju Lawon Wolski (lider N.R.M., wokalista, gitarzysta, poeta). - To jest sztuczna sytuacja, nierealna. Taki dziwaczny twór, którego nie znajdziesz nigdzie indziej w Europie.

N.R.M. zagrali w składzie: Lawon Wolski - gitara, wokal, Pit Paulaul - gitara, Juraś Lukol - gitara basowa, Aleg Demidowicz - perkusja.

(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska