Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 17.11.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
A mur runął...
Świętowaliśmy Niepodległość
Sztuka bez granic
Targowiska w obiektywie
Nobliści w Mieszkowicach
Młodzież niemiecka znów na praktykach w Chojnie
Czytelnicy o chojeńskiej Odrze
Piłka nożna

Świętowaliśmy Niepodległość

Pamięć i odznaczenia
Uroczystości w 86. rocznicę odzyskania niepodległości przygotowały w Gryfinie wspólnie starostwo i gmina. Wielu gości i mieszkańców uczestniczyło w kościele NNMP w mszy św., odprawionej w intencji Ojczyzny przez ks. dziekana Bronisława Kozłowskiego. Uczestniczył miejscowy chór Res Musica, orkiestra dęta Elektrowni Dolna Odra i kompania honorowa Wojska Polskiego. Następnie w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowano ulicami na plac Pamięci Sybiraków, gdzie odczytano Apel Poległych. Przewodniczący Związku Sybiraków w Gryfinie Antoni Rak mówił o zasługach całego narodu i jego wszystkich wielkich przywódców w odzyskaniu niepodległości. Pod Obeliskiem Niepodległości złożono kwiaty.
W auli 750-lecia Gryfina w Gimnazjum głos zabierali: wicewojewoda Jan Sylwestrzak, starosta Ewa De La Torre i burmistrz Henryk Piłat. Wicewojewoda wręczył kilkunastu osobom odznaczenia państwowe. Złote Krzyże Zasługi otrzymali: Zenon Trzepacz, Henryk Piłat, ks. Bronisław Kozłowski, Helena Durasiewicz, Salomea Szyłak, Jerzy Romaniuk. Srebrne Krzyże: Krystyna Gazdecka, Maria Kur, Helena Łobaczewska, Franciszek Mikołajko i Zygmunt Piasecki. Burmistrz Piłat wyróżnił żołnierzy - mieszkańców Gryfina i okolic, biorących udział w misji w Iraku. Są to: sierż. sztab. Piotr Tymkiewicz, plut. Rafał Kwiatkowski, plut. Krzysztof Przyjemski, st. sierż. nadterminowy Leopold Kemmling oraz starsi szeregowi nadterminowi: Łukasz Straszkiewicz, Michał Białek i Przemysław Kaczor.
Na zakończenie goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu Młodzieżowego Domu Kultury oraz inscenizację wizualno-dźwiękową. Scenariusz i reżyseria były autorstwa naczelnika Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Międzynarodowej starostwa Tadeusza Mazura, który również recytował m.in. własne wiersze i wraz ze swym zastępcą Marcinem Konopnickim przygotował scenografię. Głównym motywem było ukazanie demokracji i wolności w szerszym, światowym wymiarze w świetle wielkiego dzisiejszego problemu, jakim jest terroryzm. W pracy przy inscenizacji uczestniczyli także: dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu Barbara Ignaczak, kierownik administracyjny CK w Chojnie Robert Górski (oboje recytowali), instruktorzy CK w Chojnie Janusz Czapski i Michał Jeleń (montaż dźwięku), Tadeusz Chronchol (GS w Chojnie) - montaż obrazu, Czesław Oleszczyszyn (Gimnazjum w Gryfinie) - operator światła, dźwięku i obrazu.

(mikst)


Jacy jesteśmy ?
Narodowe Święto Niepodległości to dzień, w którym warto nie tylko spojrzeć wstecz, oddając hołd tym, którzy przelewali krew i cierpieli w imię wolnej Polski, lecz także moment, kiedy należy spojrzeć na siebie, na swoje otoczenie, na moralną kondycję naszego narodu. Tak w największym skrócie odebrałem mocne, sugestywnie wypowiedziane słowa ks. Ryszarda Schreibera, wygłoszone podczas homilii 11 listopada w odbudowywanym kościele Mariackim w Chojnie. Odprawiana przez ks. prałata Antoniego Chodakowskiego msza św. w intencji Ojczyzny zgromadziła pokaźną rzeszę mieszkańców Chojny i okolicznych miejscowości. Uroczysty ceremoniał z przemarszem kompanii honorowej Wojska Polskiego i licznych pocztów sztandarowych uzmysławiał doniosłość listopadowego święta. Bardzo dobrze, iż wreszcie mamy za sobą okres, kiedy mieszkańcy Chojny jakby wstydzili się manifestowania rocznicy odzyskania niepodległości, a ludzi zgromadzonych na placu ratuszowym była mizerna garstka. To jest też miara obecnego patriotyzmu. Wspominał o tym burmistrz Wojciech Konarski podczas wystąpienia na pl. Konstytucji 3 Maja. Przed Ratuszem podczas apelu poległych wspomniano wszystkich tych, którzy torowali drogę ku wolności i suwerenności. Następnie delegacje instytucji, szkół i zakładów pracy złożyły kwiaty przy pomniku, a potem uczestnicy manifestacji zostali zaproszeni na część artystyczną do sali widowiskowej Centrum Kultury. Młodzież chojeńskiego Gimnazjum, wspierana przez absolwentów tej szkoły, zaprezentowała przepojony patriotycznymi treściami program. Jego poziomu nie powstydziłaby się żadna profesjonalna grupa. To duży plus miejscowego CK, że coraz częściej sięga do "szkolnych skarbonek".
Podczas uroczystości szczególnie uhonorowano proboszcza parafii św. Trójcy w Chojnie, niestrudzonego budowniczego, miłośnika chojeńskich zabytków - ks. prałata Chodakowskiego. Na wniosek burmistrza Konarskiego minister kultury przyznał mu Złotą Odznakę "Za opiekę nad zabytkami". Wkrótce przybliżymy sylwetkę i dokonania ks. proboszcza.

(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska