Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 8.12.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ukraina dziękuje Polsce
Turystyka, przemysł i dzika przyroda
Jak wywabić białe plamy w oświacie?
Ile pociągów?
Matki wróciły
Nauczyciele z Zielina poznają Europę
Sportowe sukcesy w Niemczech
Robert Iżak prezesem Odry

Nauczyciele z Zielina poznają Europę

Szkoła Podstawowa w Zielinie (gm. Mieszkowice) jako jedna z 16 w woj. zachodniopomorskim przystąpiła w tym roku szkolnym do kolejnej edycji programu edukacyjnego Socrates - Comenius. Wspólnie ze szkołami w Rumunii, Bawarii i z Włoch realizowany jest zaplanowany na trzy lata projekt, mający na celu upowszechnianie i doskonalenie umiejętności komputerowych wśród nauczycieli, aby podnosić skuteczność nauczania. W połowie listopada czteroosobowa delegacja nauczycieli z Zielina odbyła pierwszą wizytę w mieście Jassy w Rumunii. Jest to dość duże (380 tys. mieszkańców) miasto, które w przeszłości było stolicą Mołdawii, a obecnie jest ośrodkiem akademickim z kilkoma teatrami, operą i licznymi zabytkami z cechami architektury bizantyjskiej.
Wizyta w rumuńskiej szkole i warsztaty, polegające m.in. na zapoznaniu przedstawicieli partnerskich szkół z obowiązującym zakresem nauczania informatyki na poszczególnych etapach kształcenia, pokazały niewielkie różnice w samych treściach, większe natomiast w metodyce i możliwościach technicznych poszczególnych szkół w różnych krajach. Ciekawy model funkcjonowania edukacji informatycznej zaprezentowali na przykładzie swojej szkoły nauczyciele z Bawarii. Udostępnianie informacji uczniom, naprowadzanie, wskazywanie różnych dodatkowych źródeł wiedzy (głównie poprzez wewnątrzszkolną sieć intranet) pokazało, w jaki sposób nowoczesne technologie mogą usprawnić nauczanie.
Zaplanowanym efektem trzyletniego projektu, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, jest m.in. wyposażenie partnerskich szkół w niezbędne narzędzia wraz z oprogramowaniem. W szkołach tych powinien sprawnie działać konkretny i sprawdzony model efektywnego wykorzystania komputerów nie tylko na lekcjach informatyki, ale także w nauczaniu innych przedmiotów, w samodzielnej pracy pozalekcyjnej uczniów, w przygotowaniu się nauczycieli do zajęć, w zarządzaniu szkołą.
Współpracujące szkoły odwiedzą Zielin w czerwcu, wypełniając jeden z punktów programu Europejskiego Tygodnia Nauki, Kultury i Sztuki, organizowanego po raz pierwszy w Zielinie. Szkolnym koordynatorem programu Socrates Comenius w Zielinie jest nauczycielka jęz. polskiego i niemieckiego Joanna Flamer.

(mikst)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska