Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 2 z dnia 11.01.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Znów graliśmy w Wielkiej Orkiestrze
Zasłużeni dla Mieszkowic
Zdarzyło się w roku 2004
Gryfińska oczyszczalnia: duża robota
Jeszcze o gminnych budżetach
W gminie Cedynia różne czynsze
Owsiakowy futbol
Odra już trenuje

Zasłużeni dla Mieszkowic


Przewodniczący rady Henryk Rzepczak wręcza statuetkę Elwirze Profé
Już po raz drugi w Mieszkowicach wręczono wyróżnienia "Zasłużony dla gminy". Podobnie jak w ub. roku, odbyło się to podczas spotkania noworocznego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Wcześniej do Rady Miejskiej zgłoszono 9 kandydatur, z których wybrano 3. W miniony piątek tytuły zasłużonych przyznano: Elwirze Profé, Józefowi Butrymowskiemu i Edwardowi Trzepiórze.

Elwira Profé to postać znana daleko poza gminą. Jest Niemką, mieszkała tu przed 1945 rokiem. Jej dziadek Oskar Schubert wybudował w Bärwalde/Mieszkowicach fabrykę drewnianych miarek, która funkcjonowała również po wojnie. Po 1945 roku Rosjanie wywieźli panią Elwirę do syberyjskiego Archangielska, skąd udało jej się wrócić. Wyjechała do RFN, a po 52 latach wróciła ponownie do Mieszkowic i mieszka tu do dziś. Aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, m.in. pośredniczyła w przekazaniu z Niemiec 30 tys. euro dla warsztatów terapii zajęciowej w Goszkowie. Z jej inicjatywy dawni mieszkańcy miasta zebrali 16 tys. zł na remont dachu mieszkowickiego kościoła. Pomaga szkołom w nawiązywaniu współpracy z partnerami zza Odry. Działa na rzecz porozumienia niemiecko-polskiego (jest sygnatariuszką listu grupy wypędzonych, zrzekających się wszelkich roszczeń).


Józef Butrymowski
Dwaj inni laureaci związani są z Ochotniczą Strażą Pożarną. Józef Butrymowski od 1958 r. jest prezesem OSP w Mieszkowicach, a od 1991 honorowym członkiem Zarządu Głównego OSP. Wychował wielu strażaków, z którymi społecznie wybudował remizę. Był przewodniczącym Prezydium Rady Narodowej. Z kolei Edward Trzepióra (nieobecny na uroczystości z powodu choroby) to współzałożyciel OSP w Troszynie, przez 50 lat zaangażowany w rozwój ochrony przeciwpożarowej.
Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rzepczak i burmistrz Piotr Szymkiewicz wręczyli zasłużonym statuetki Mieszka I, wykonane przez rzeźbiarza Mirosława Zalewskiego z Witnicy. Gratulowali im m.in. pozostali przedstawiciele władz gminy oraz przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieszkowickiej Jan Adamczuk.


Operetkowe arie śpiewa Elżbieta Sawicka
W spotkaniu noworocznym jak zwykle uczestniczyli reprezentanci firm i instytucji z terenu gminy, a także powiatowi radni. Byli też goście z Niemiec, w tym burmistrz partnerskiego Wriezen Uwe Siebert. Przedstawiciel organizacji DePoRe z Bad Freienwalde Wolfgang Skor odczytał zebranym pismo rządu federalnego w Berlinie do polskiego rządu w Warszawie, informujące o poparciu projektu otwarcia w tym roku promowego przejścia granicznego Gozdowice/Güstebieser-Loose. Przedsięwzięcie to popierają też niemieckie władze komunalne.
Burmistrz Szymkiewicz w podsumowaniu minionego roku zaznaczył, że stał on pod znakiem naszego wstąpienia do Unii Europejskiej. Z tej okazji odbyło się kilka imprez przygotowanych razem z Wriezen, m.in. wspólne sesje rad miejskich i festyny. Przy lampce szampana burmistrz złożył wszystkim życzenia pomyślności w 2005 roku. Artystyczną atrakcją uroczystości był recital arii operetkowych w wykonaniu szczecińskich śpiewaków. Bardzo urozmaicony i smaczny poczęstunek przygotował hotel-restauracja "Mieszko". Podczas spotkania zbierano datki na pomoc ofiarom kataklizmu w Azji.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska