Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 2 z dnia 11.01.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Znów graliśmy w Wielkiej Orkiestrze
Zasłużeni dla Mieszkowic
Zdarzyło się w roku 2004
Gryfińska oczyszczalnia: duża robota
Jeszcze o gminnych budżetach
W gminie Cedynia różne czynsze
Owsiakowy futbol
Odra już trenuje

Zdarzyło się w roku 2004

STYCZEŃ
13 I. W Criewen Towarzystwo Przyjaciół Niemiecko-Polskiego Europejskiego Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry kolejny raz wyraziło sprzeciw wobec zamiaru otwarcia dla samochodów przejścia granicznego Gryfino/Mescherin.
25 I. Tomasz Weczera z Hermesa Gryfino zdobył złoty medal w skoku wzwyż podczas halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Spale.
29 I. Jan Ragan zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Gryfinie. Stanowisko to objął Zenon Trzepacz. Głośna w całej Polsce staje się kwestia zakupu dla gryfińskiego urzędu za 157 tys. zł samochodu (peugeot 607). Reperkusje są do dziś.

LUTY
4 II. Do pięćsetnego wydania naszej gazety dołączyliśmy fotokopię pierwszego numeru z marca 1990 r.
5 II. Konkurs na dyrektora Zespołu Szkół w Widuchowej wygrała Małgorzata Kulczycka, ale nie podjęła pracy, gdyż nie doszło do porozumienia z władzami gminy co do warunków zatrudnienia.
8 II. Referendum w Widuchowej w sprawie odwołania wójta Michała Lidwina nie powiodło się z powodu niewystarczającej frekwencji (20,88%, a minimum to 30%).
12 II. Na przejściu granicznym w Krajniku Dln. celnicy udaremnili przemyt 20 tysięcy kartonów papierosów, ukrytych w tirze.
15 II Chojeński lekkoatleta-weteran Wojciech Strelczuk zdobył w kategorii 45-50 lat halowe wicemistrzostwo Polski w pchnięciu kulą.
17 II. Spotkanie rodziców z chojeńskiego Lotniska z władzami miasta w sprawie zamiaru zlikwidowania tej placówki. 20 II do podobnego spotkania doszło w Szkole Podstawowej w Lisim Polu, a 23 II w Grzybnie. Tamtejsze szkoły miały ulec likwidacji i stać się placówkami filialnymi. Wskutek niezadowolenia mieszkańców burmistrz wycofał się ze swych projektów.
21 II. Juniorzy Odry Chojna dotarli do finału piłkarskiego pucharu "Głosu Szczecińskiego", gdzie ulegli Arkonii Szczecin 2:6.
22 II. Wychowanek Hermesa Gryfino Michał Bieniek zdobył halowe wicemistrzostwo Polski w skoku wzwyż wynikiem 222 cm.
22 II. Przedstawiciele Cedyni podczas meczu Bundesligi na stadionie olimpijskim w Berlinie odebrali nagrodę w konkursie "Oder-Bolzen! - Boiska nad Odrą" (9,5 tys. euro na modernizację stadionu w Cedyni).
28 II. Jan Bednarek z Koszalina został nowym prezesem Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej w Szczecinie. Pokonał Stanisława Nizio, który piastował tę funkcję przez kilka kadencji.
29 II. Wiceminister MSWiA Andrzej Brachmański z wizytą u gryfińskich policjantów i strażaków.
- Młodzież z ZSP 1 w Chojnie pod kierunkiem Joanny Mieszko-Nity zdobyła główną nagrodę w wojewódzkim konkursie ekologicznym "Zielona butelka".

MARZEC
1 III. Gryfino skończyło 750 lat. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: wicemarszałek Sejmu, kilku posłów, burmistrz Schwedt.
12 III. W Radzie Miejskiej Cedyni zaznaczył się widoczny do dziś konflikt burmistrza Zarzyckiego z częścią popierających go dotąd radnych.
26 III. Zmarł nagle na serce Janusz Dudek z Bielina - od kilku lat niestrudzony organizator sentymentalnych wycieczek na dawne Kresy Wschodnie.
31 III. Gimnazjum w Góralicach otrzymało imię Marka Kotańskiego.
- Miłosz Rudnicki z Gryfina zajął II miejsce w wojewódzkim konkursie Wolszczan 2004 na najwszechstronniejszego licealistę.
- Barbara Ignaczak została nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu.

KWIECIEŃ
1 IV. Konferencję o rolnictwie ekologicznym jako szansie dla wsi zorganizował w Gryfinie widuchowski "Stary Zagon" wraz ze starostwem.
15 IV. W Mieszkowicach w MGOK otwarto Izbę Pamiątek Regionalnych, zorganizowaną przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieszkowickiej.
16-18 IV. Trzcińskie Bractwo Przygody Turystycznej "Kon-Tiki" pod op. Róży Ryczańczyk zwyciężyło w kat. gimnazjów w wojewódzkich eliminacjach Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego.
22-25 IV. Dni Muzyki i Kultury Europejskiej w Chojnie. Organizatorzy: młodzież z ZSP 1 i 2. Ok. 40 osób z Anglii, Finlandii, Francji razem z polskimi uczniami uczestniczyło w warsztatach językowych, artystycznych, kulinarnych. Jednym z punktów był XI Festiwal Piosenki Angielskiej: wygrała Beata Andrzejewska ze Szczecina, a gwiazdą był zespół Włochaty.
24 IV. Konferencja w starostwie o kooperacji samorządów, przedsiębiorców i ekologów. Fatalnie wypadło dla polskiej strony porównanie obrazów Parku Doliny Dolnej Odry po obu stronach Odry.

MAJ
1 V. Jeden z ważniejszych dni w naszej historii: Polska członkiem Unii Europejskiej. Na granicy witali nas zachodni sąsiedzi: w Krajniku Dln. (przy moście wystąpił brazylijski zespół Moleque de Rua, który 30 IV przeszedł w korowodzie ulicami Chojny), w Osinowie (potem festyn w Cedyni) i na otwartym w końcu dla samochodów przejściu Gryfino/Mescherin. Trzcińsko zorganizowało konferencję ze swym holenderskim partnerem - Graft de Rijp, z którym w ramach Twinningu współpracuje już 10 lat. Mieszkowice świętowały z Wriezen.
1-3 V. Dni Gryfina na 750-lecie miasta sypnęły gwiazdami: Maryla Rodowicz, Lady Pank, Kasia Kowalska, Perfect, Ich Troje i in. Zwycięzcą Biegu Gartz - Gryfino zostali Justyna Wójcik i Artur Osicki z Gryfina.
7-9 V. W Angermünde III Europejski Festiwal Muzyczny. Występowali artyści z państw świeżo przyjętych do UE. Polskę reprezentował m.in. zespół Radio z CK w Chojnie. Były też kulinarne specjalności poszczególnych krajów i polscy sponsorzy.
8 V. Kolejne biegi przełajowe w Krzywinie z udziałem 1200 uczniów z 60 szkół. Gośćmi specjalnymi byli: Krystyna Krzyszkowiak i Henryk Wawrowski. Edycja jesienna była 18 IX.
14 V. Drużyna Gimnazjum z Bań (op. Marian Karbownik) wygrała wojewódzkie eliminacje XXVII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Za dwa tygodnie zajęła VI miejsce w Polsce.
15 V. UKS Orlik Trzcińsko Zdrój pod okiem Jacka Limanówki został mistrzem województwa w siatkówce. We wrześniu zajął 8. miejsce w Polsce.
16 V. Wojciech Wojcianiec ze Szczecina wygrał najważniejszy konkurs konnych skoków przez przeszkody podczas ogólnopolskich zawodów w stadninie w Bielinie.
27 V. W "Die Zeit" - jednym z najważniejszych tygodników niemieckich ukazał się obszerny artykuł o tym, czy Polacy obawiają się niemieckich roszczeń. Znaczną część rozmówców stanowili mieszkańcy Chojny i okolic, a także osoby z redakcji "Gazety Chojeńskiej". Kilka dni później artykuł przedrukował po polsku tygodnik "Forum".
28-30 V. Dni Trzcińska Zdroju. Wśród wykonawców m.in. Krystyna Giżowska, Happy End, Andrzej Cierniewski.
- W testach uczniów kończących podstawówki i gimnazja nasz powiat wypadł jako jeden z najgorszych w Polsce.

CZERWIEC
3 VI. Konflikt Chojny z wojewódzką dyrekcją pogotowia, planującą pozostawienie w powiecie tylko dyspozytorni w Gryfinie. Mimo protestów, z początkiem września pogotowie zrealizowało swe zamiary. Wcześniej jedną dyspozytornię na powiat pozostawili też strażacy.

4-5 VI. 19-letni Marcin Iżak z Narostu (uczeń Techn. Mechanizacji Rolnictwa w Pyrzycach) został ogólnopolskim laureatem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
- Gryfinianin Marek Hipsz zdobył w Johannesburgu mistrzostwo świata w boksie tajskim.
12 VI. Hip Hop Non Stop w Centrum Kultury w Chojnie. Wystąpiły m.in. gwiazdy tego gatunku muzyki: GrAMaTiK i ŁoNa.
12 VI. Festyn Nadodrzański w Gozdowicach. Znów można było przepłynąć promem na drugi brzeg Odry.
12 VI. Aż 10 złotych medali zdobyli lekkoatleci Hermesa Gryfino na mistrzostwach województwa juniorów.
13 VI. Po raz pierwszy w historii wybieraliśmy członków Parlamentu Europejskiego.
13 VI. Zmarł Piotr Sienkiewicz - w latach 1994-98 burmistrz Chojny, 1992-94 przewodniczący Rady Miejskiej.
13 VI. Z imponującym dorobkiem 22 zwycięstw wygrali rozgrywki w IV lidze piłkarze Odry Chojna i awansowali do III ligi. Strzelili 111 bramek, a bezapelacyjnym królem strzelców został Robert Sikorski z 40 golami.
13 VI. 16-letnia Katarzyna Iwańczak z OSW Chojna zdobyła w swojej kategorii mistrzostwo Polski w biegu na 100 m.
18-19 VI. Dni Chojny. Gwiazdami byli: Krzysztof Piasecki i zespół Czarno-Czarni.
18-20 VI. Ważna konferencja w Bielinie: "Polskie i niemieckie małe ojczyzny we wspólnej Europie". Uczestniczyło wielu dziennikarzy i animatorów kultury regionalnej z obu krajów.
25-27 VI. Dni Cedyni. Wystąpili m.in.: Marek Torzewski, Małgorzata Ostrowska, kabaret Ciach.
25-27 VI. Trzeci zjazd volkswagenów garbusów na chojeńskim Lotnisku. Organizatorem był miejscowy klub miłośników tego pojazdu - "Garbifan".
28 VI. W pobliskim Angermünde w międzypaństwowym meczu siatkówki kobiet Polki (aktualne mistrzynie Europy) przegrały z reprezentacją Niemiec 1:3.
- Cios w gryfińską "Lagunę": sąd gospodarczy zdecydował, że wykonawcy należy się 9 mln zł.

LIPIEC
3-4 VII. W Mistrzostwach Polski Weteranów srebrne medale w rzucie młotem zdobyli: w kategorii powyż. 55 lat Józef Borsuk z Tywicy i w kat. do 50 lat Wojciech Strelczuk z Chojny, który wkrótce na Mistrzostwach Europy w Danii zajął VI miejsce w kuli.
6-7 VII. Flotylla dorocznego Flisu Odrzańskiego przybiła do Gozdowic i Widuchowej.
10 VII. Integracyjne Spotkania Osób Niepełnosprawnych w Rynicy. Głównym organizatorem był Jerzy Chrabecki. Uczestnicy przyjechali m.in. z Austrii, Węgier, Ukrainy, Niemiec, Czech.
23-25 VII. American Dreams Weekend na chojeńskim Lotnisku. Gratka dla miłośników amerykańskich samochodów, motocykli i... kobiecych wdzięków.
29 VII. Szpital pozostaje przy starostwie. Po wielu miesiącach uzgodnień gmina Gryfino wycofała się z pomysłu przejęcia go.
30-31 VII. Blisko 200 tys. ludzi przyjechało na kolejny Przystanek Woodstock - tym razem do pobliskiego Kostrzyna.
- Mariusz Kowiel z Regalicy Gryfino wywalczył tytuł wicemistrza Europy juniorów w strzelectwie. Jego klubowy kolega Łukasz Stanisz zdobył złoty medal w pistolecie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Z tej samej imprezy Renata Wensierska z Hermesa Gryfino przywiozła srebro w rzucie młotem, a Tomasz Weczera w skoku wzwyż.

SIERPIEŃ
6-8 VIII. Jarmark Moryński. Wystąpili m.in.: IRA, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. W tradycyjnym biegu zwyciężył J. Janicki.
13-15 VIII. Mieszkowickie Dni Kultury i Przyjaźni. Grali i śpiewali Trubadurzy.
19 VIII. Kapela Rewir z Centrum Kultury w Chojnie zdobyła wszystkie główne nagrody na wojewódzkim Przeglądzie Kapel Podwórkowych.
27-29 VIII. Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni i Tolerancji w Chojnie. Tradycyjne nabożeństwo ekumeniczne w kościele Mariackim. W obecności zagranicznych gości Chojna oficjalnie stała się członkiem stowarzyszenia Douzelage, zrzeszającego po jednym miasteczku z każdego kraju UE. Muzyczną gwiazdą był zespół Carrantuohill.

WRZESIEŃ
1 IX. Otwarcie nowego budynku gimnazjum w Mieszkowicach. Od listopada nosi ono imię Noblistów Polskich.
4 IX. Pierwsze zwycięstwo Odry w III lidze: 2:0 z Kotwicą Kołobrzeg.
3-5 IX. Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi w Bielinie. Wygrał Roman Kusz z Warki.
6 IX. Polski film dokumentalny "Życie przed tobą" ze zdjęciami chojnianina Artura Żurawskiego zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Krótkich Filmów w Palm Springs (USA). Potem wygrał jeszcze festiwal w Kopenhadze.
10 IX. Na cmentarzu w Gryfinie uroczyście otwarto lapidarium, składające się z ocalałych przedwojennych nagrobków.
11 IX. Gryfinianin Jarosław Janicki po raz trzeci został wicemistrzem świata w biegu na 100 km. 28 III zwyciężył na tym dystansie w Madrycie.
18 IX. Bardzo udany Polsko-Niemiecki Ekojarmark w Widuchowej, zorganizowany przez "Stary Zagon".
21 IX. Renata Chilewska z Gryfina zdobyła złoty medal w rzucie oszczepem podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach. Ponadto wywalczyła srebro w pchnięciu kulą i brąz w dysku.
29 IX. Dorota Dobak-Hadrzyńska promuje w chojeńskiej bibliotece swój kolejny wydany przez wydawnictwo "Gazety Chojeńskiej" tomik wierszy.
30 IX. Władze Gryfina odebrały w Warszawie I nagrodę w konkursie na najlepiej oświetloną gminę w Polsce.

PAŹDZIERNIK
1 X. Szkoła Podstawowa w Krzymowie otrzymuje imię Olimpijczyków Polskich. W uroczystości uczestniczą m.in. olimpijczycy: Renata Chilewska, Ryszard Stadniuk, Łukasz Chyła.
5 X. Na 8 lat więzienia skazana została za defraudację w gryfińskim PUK-u była gł. księgowa Romualda S. Oskarżono ją o przywłaszczenie 3,5 mln zł.
6 X. Na niemieckim cmentarzu wojennym w Glinnej złożono szczątki blisko 300 osób, odnalezione w tym roku głównie w naszym województwie.
10 X. W meczu piłkarskich reprezentacji Polski i Litwy 15-latków Mateusz Rajfur z Chojny strzelił jedną z bramek (Polska wygrała 5:0).
10 X. Australijczyk Dale Harris zwyciężył w tegorocznym turnieju golfowym Polish Open w Binowie.
12 X. Szkolnego Pulitzera w wojewódzkim konkursie gazet szkolnych zdobył "Głos Ucznia", wydawany przez SP w Stołecznej.
22 X. W Moryniu uroczystości 30-lecia koła plastycznego Akwarele, prowadzonego nieprzerwanie przez Anielę Głodną.
22 X. Magdalena Łoś z Koszalina wygrała III Festiwal Piosenki Angielskiej Eye w ZS Widuchowa.
24 X. Nową przewodniczącą SLD w powiecie została Danuta Bus, pokonując Ewę De La Torre.
28 X. Nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Chojnie został Janusz Kowalczyk. Radni odwołali z tej funkcji Zbigniewa Hippmanna.
28 X. W Radzie Miejskiej Gryfina dotychczasowi koalicjanci burmistrza z klubu PO-PiS zwracają się coraz mocniej przeciw niemu.
30 X. W Centrum Kultury w Chojnie wystąpił najpopularniejszy białoruski zespół rockowy N.R.M.
- Nowym dyrektorem Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu została Małgorzata Karwan z Chojny.
- Młodzi skoczkowie narciarscy Zielonych Mieszkowice systematycznie podnoszą swe umiejętności, choć nie mają u siebie gór. W zawodach w Niemczech, Czechach i Wiśle zwyciężali: Tomek Karolak oraz Jakub i Mateusz Jasińscy.

LISTOPAD
7 XI. Piłkarze Odry Chojna zakończyli rundę jesienną z 4 zwycięstwami. Resztę meczów przegrali.
11 XI. 18-letnia licealistka z Gryfina Anna Rengiewicz (kilka lat temu świetna sprinterka) została Wicemiss Polski. 5 VI zdobyła tytuł najpiękniejszej w województwie. Wymiary: 89-63-91, wzrost 175 cm.
11 XI. Ks. prałat Antoni Chodakowski z Chojny został uhonorowany Złotą Odznaką "Za opiekę nad zabytkami", przyznaną przez ministra kultury.
21 XI. Teatr UHURU z MDK w Gryfinie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich w Gdańsku zdobył trzy nagrody za spektakl "Polly i Molly" wg scenariusza i w reżyserii Janusza Janiszewskiego.

GRUDZIEŃ
1 XII. Robert Iżak nowym prezesem Odry Chojna.
3 XII. Debata oświatowa w Gryfinie, zwołana przez kuratora Kotlęgę w związku ze słabymi wynikami szkół naszego powiatu.
6 XII. Chojeńska biblioteka zdobyła jedną z głównych nagród w ogólnopolskim konkursie "Z ekonomią na ty".
8 XII. Gryfińskie Gimnazjum mistrzem województwa w szachach.
10 XII. W byłej szkole w Goszkowie otwarto warsztaty terapii zajęciowej.
12 XII. Wszedł w życie bardzo okrojony nowy rozkład jazdy pociągów. Na szczęście od 3 stycznia przywrócono najważniejsze połączenia.
15 XII. Władze Gryfina zaprezentowały ukończoną rozbudowaną oczyszczalni ścieków - największą komunalną inwestycję.
15 XII. W Mieszkowicach znana niemiecka pisarka i dziennikarka Helga Hirsch rozmawiała z gimnazjalistami o najtrudniejszych polsko-niemieckich sprawach.
19 XII. Gryfińscy Gimnazjaliści: Michał Oszczyk i Grzegorz Racinowski zajęli IV miejsce w ogólnopolskim finale konkursu "Na olimpijskim szlaku".
30 XII. Burzliwa sesja RM w Gryfinie. Opozycja wyszła, by uniemożliwić uchwalenie budżetu, jednak zabrakło jej jednego radnego i budżet przyjęto.
- Robert Górski zostaje dyrektorem Centrum Kultury w Chojnie.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska