Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 2 z dnia 11.01.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Znów graliśmy w Wielkiej Orkiestrze
Zasłużeni dla Mieszkowic
Zdarzyło się w roku 2004
Gryfińska oczyszczalnia: duża robota
Jeszcze o gminnych budżetach
W gminie Cedynia różne czynsze
Owsiakowy futbol
Odra już trenuje

Gryfińska oczyszczalnia: duża robota

Powszechnie wiadomo, że inwestycje związane z ochroną środowiska są bardzo drogie. Prawdziwą zmorą samorządów są prace kanalizacyjne, bo miliony złotych "wrzuca się" pod ziemię i nie ma żadnych efektów wizualnych. Jednak prawie wszyscy zdają sobie sprawę, że obecnie bez kanalizacji i oczyszczalni ścieków nie można się obejść i ten wysiłek trzeba podjąć.
W ostatnim okresie wiele pisaliśmy o dużych inwestycjach na terenie naszego powiatu. Gminy prześcigają się w pozyskiwaniu środków pomocowych, bo trzeba przyznać, że jest ich sporo i na ten cel stosunkowo najłatwiej je pozyskać. Jednak prawie każdy samorząd już wyczerpał swoje możliwości, bo kredyty szybko się bierze, lecz bardzo powoli spłaca. Ostatnio wspominaliśmy o uruchomieniu gruntownie zmodernizowanej i rozbudowanej oczyszczalni ścieków w Gryfinie. Jest to część potężnej inwestycji - największej w dotychczasowej historii gminy. Dziś trochę więcej szczegółów o kontrakcie 10-lecia, czyli budowie kanalizacji w północnej części gminy i rozbudowie oczyszczalni. Jest to robota wyjątkowo duża, bo jej całkowity koszt (27 mln zł), to wielkość przewyższająca roczny budżet Chojny i czterokrotny budżet Morynia.


O tej inwestycji w Gryfinie mówiło się od dawna. Ciężko było się do niej zabrać, bo miejscowości położone wzdłuż ruchliwej trasy komunikacyjnej do Szczecina (Radziszewo, Daleszewo, Czepino) ze względu na specyficzne położenie wymagały ekwilibrystycznego kunsztu budowlanego. Prace projektowe rozpoczęto już w 1998 roku, a pod koniec 2000 r. gmina złożyła kompleksowy wniosek do Phare o dofinansowanie projektu pod nazwą "Rozbudowa oczyszczalni ścieków dla miasta Gryfino i budowa kanalizacji sanitarnej Gryfino Północ". W 2001 roku przyszło pismo od marszałka województwa informujące, że projekt jest przewidziany do realizacji. Niezwłocznie przystąpiono do procedur przygotowawczych. W tym celu ogłoszono przetarg na wyłonienie inżyniera kontraktu, czyli firmy, która zajmie się całokształtem prac związanych z inwestycją (ogłoszenie przetargu, rozliczenie środków unijnych, harmonogram robót, ubezpieczenia, weryfikacja faktur, nadzór nad realizacją prac, odbiór końcowy itp.) Obowiązki inżyniera kontraktu są bardzo rozległe, a jego powołanie jest wymogiem, gdy gmina korzysta ze środków unijnych. Spośród 4 oferentów wybrano gorzowską firmę "Kompleks Inwest" s.c. - Tomasz Granops, Elżbieta Prażanowska-Niebój. Jak powiedział podczas ostatniej konferencji prasowej T. Granops, firma zatrudnia na stałe 4 osoby i zleca także dorywcze prace dla podwykonawców, gdy zachodzi taka potrzeba. Ustalona gaża to 1,8 proc. od wartości całej inwestycji. Szef firmy dodał że, jest to taryfa utrzymująca się w "dolnej strefie stanów średnich" pobieranych przy tego rodzaju zleceniach. Inżynier kontraktu na czas pełnienia funkcji otrzymał także nowy samochód, który zobowiązany jest zwrócić Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych po zakończeniu swej misji.
W czerwcu 2003 roku rozstrzygnięto przetarg z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz władz wdrażających Program Współpracy Przygranicznej Phare. Obecność tych osób jest konieczna, gdy wartość inwestycji przekracza 5 mln euro. Wykonawstwo powierzono renomowanej firmie "Budimex" SA z Warszawy. 27 sierpnia 2003 r. nastąpiło przekazanie placu budowy, a na koniec 2004 r. prace zakończono. Zakres ich był ogromny. Położono 42 km kolektorów sanitarnych w miejscowościach: Radziszewo, Daleszewo, Dębce, Nowe Brynki, Żabnica, Czepino - łącznie z przepompowniami i innymi urządzeniami. Gruntownie przebudowano i zmodernizowano oczyszczalnię ścieków w Gryfinie, która będzie w stanie przerabiać 7,5 tys. m sześc. ścieków na dobę, czyli przyjąć nieczystości z terenu całej gminy.
Na początku dofinansowanie unijne wynosiło 2,3 mln euro, jednak burmistrz złożył dodatkowy wniosek (na rozbudowę oczyszczalni ścieków) i pod koniec roku przyznano jeszcze 1,8 mln euro. W sumie cała inwestycja zamknęła się kwotą około 6 mln ? (27 mln zł), z czego wkład własny gminy wyniósł 1,85 mln ? (8 mln zł).
Jak powiedział burmistrz Gryfina Henryk Piłat, firma zastosowała najnowsze technologie, m.in. instalacje podciśnieniowe. W niedalekiej przyszłości planuje się podłączenie do oczyszczalni szeregu innych miejscowości, które już mają sieć kanalizacyjną i własne, małe oczyszczalnie. To pozwoli na zmniejszenie kosztów w globalnej skali i w efekcie na obniżenie pobieranych od mieszkańców opłat.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska