Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 3 z dnia 18.01.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wybitni, choć miejscowi
Duża szansa na oczyszczalnię w Cedyni
Chojeńskie plany
Informacja to cenny kapitał
Naj... naj... w 2004 roku
Niemiecko-polski festiwal
Tak brzydkie, że aż piękne
Jasełka i kolędy
Legia - Hamburger już wkrótce!

Chojeńskie plany

Rada Miejska w Chojnie jednogłośnie uchwaliła 13 stycznia program rewitalizacji miasta na lata 2005-2006. Wiąże się on z dokumentami określającymi strategię rozwoju gminy, powiatu i województwa. Jego istnienie ma pomóc inwestorom (gminie, powiatowi, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym itp.) w pozyskiwaniu środków unijnych (nawet do 75 proc. dofinansowania). Jak powiedział burmistrz Wojciech Konarski, w pierwszej kolejności realizowane mają być następujące przedsięwzięcia: modernizacja ul. Klasztornej, Malarskiej i Piekarskiej (już w tym roku - wspólnie ze starostwem), budowa dwóch ścieżek rowerowych szlakiem chojeńskich jezior i budowli kamiennych, informatyzacja gminy oraz dalsza modernizacja gimnazjum. Ponadto w tym roku w ramach Programu Rozwoju Lokalnego planuje się wymienić pokrycie dachowe w Centrum Kultury. Pięć kolejnych ulic zyska kanalizację sanitarną, a na Barach powstanie sieć wodociągowa.
Oprócz Starego Miasta, drugim głównym obszarem, którego dotyczy uchwalony dokument, jest Lotnisko, na którym planuje się rozbudowę infrastruktury technicznej. - Zobaczymy, na ile nasze wnioski będą zauważone wśród wielu innych - zaznaczył burmistrz.

Program rewitalizacji jako mocne strony gminy wymienia m.in. dogodne położenie (bliskość granicy, Berlina, Szczecina, Odry, szlaków komunikacyjnych), bliskość dużych rynków zbytu, wiele terenów do zagospodarowania, korzystne warunki przyrodnicze, dużo lasów i zabytków. Słabe strony to przede wszystkim ubóstwo na terenach popegeerowskich, brak gazu ziemnego (gazociąg wysokiego ciśnienia i stacje redukcyjne dokument przewiduje dopiero na rok 2010) i kanalizacji sanitarnej, zły stan dróg, odpływ wykształconej młodzieży. Do najważniejszych problemów należy pogłębiające się bezrobocie, słaba infrastruktura techniczna, turystyczna (kiepska baza noclegowa) i sportowa.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska