Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 3 z dnia 18.01.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wybitni, choć miejscowi
Duża szansa na oczyszczalnię w Cedyni
Chojeńskie plany
Informacja to cenny kapitał
Naj... naj... w 2004 roku
Niemiecko-polski festiwal
Tak brzydkie, że aż piękne
Jasełka i kolędy
Legia - Hamburger już wkrótce!

Informacja to cenny kapitał


Honorata Radecka i Marcin Czesyk
15 grudnia ub. roku w Trzcińsku Zdroju rozpoczęło działalność Gminne Centrum Informacji. Miesiąc później, 14 stycznia dokonano oficjalnego otwarcia placówki w obecności władz gminnych i kierownictwa chojeńskiej filii Powiatowego Urzędu Pracy. Trzcińskie centrum jest trzecim w powiecie po Cedyni i Mieszkowicach. Projekt przewiduje funkcjonowania GCI przynajmniej przez 24 miesiące. W Trzcińsku zatrudniona jest Honorata Radecka (koordynator projektu) i młodszy referent Marcin Czesyk. Obydwoje przeszli stosowne przeszkolenie.
Podczas otwarcia dyrektor Trzcińskiego Centrum Kultury Dariusz Panek zapoznał gości z zadaniami GCI, podkreślając, że w dzisiejszych czasach informacja jest cennym kapitałem i wprost niezbędnym elementem obecnej rzeczywistości. Ułatwiony dostęp do niej będzie z pewnością korzystny dla wielu osób. Dyrektor podkreślił, że centrum ma służyć przede wszystkim ludziom poszukującym pracy oraz tym, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Można tu będzie uzyskać wszechstronną informację odnośnie ofert pracy, podnoszenia kwalifikacji, wyszukiwania ofert przez internet, znaleźć stosowne ustawy, przepisy itd. Można będzie też dowiedzieć się bardziej prozaicznych, lecz niezbędnych rzeczy, jak np. rozmawiać z pracodawcą, jak się zaprezentować, napisać list motywacyjny itd.
Projekt GCI jest realizowany przez Trzcińskie Centrum Kultury z udziałem Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który sfinansował zakup sprzętu (meble, komputery, oprogramowanie, kserokopiarka), a TCK dokonało gruntownej przebudowy pomieszczeń i dostosowało je do nowej funkcji oraz będzie pokrywać koszt zatrudnienia pracowników. Lokum jest bardzo funkcjonalne i estetyczne oraz dostatecznie duże, aby np. organizować szkolenia, kursy.
Kierownik PUP w Chojnie Teresa Klisowska powiedziała, że tworzone centra informacji są obecnie bardzo potrzebne - szczególnie dla ludzi młodych, aktywnych, mobilnych, którzy rozglądają się za pracą na rynku europejskim. Po wejściu naszego kraju do UE ten rynek pracy gwałtownie się rozwija i jest wiele pozytywnych przykładów, gdzie młodzi ludzie potrafili znaleźć dobrą pracę za granicą. Zmieniło się podejście pracodawców europejskich do Polaków i jest coraz więcej ofert poważnych, z pełnym zabezpieczeniem praw pracowniczych.
Burmistrz Zbigniew Łodziewski wyraził nadzieję, że centrum będzie tętniło życiem i nie zabraknie różnych inicjatyw, pomysłów dla przyciągnięcia ludzi i pokazania, że taka placówka jest w Trzcińsku potrzebna. Wiceburmistrz Jerzy Zgoda podkreślił, że powodzenie i dalszy los TCI zależeć będzie od kreatywności pracowników, bo nie można liczyć na to, że placówka będzie się sama "kręcić".
Pracownik centrum M. Czesyk odparł, że z pewnością chęci i pomysłów nie zabraknie. Będzie ścisła współpraca z Urzędem Pracy, ale także inicjowanie i wdrażanie własnych pomysłów, np. przygotowywanie projektów w celu pozyskiwania funduszy unijnych.
H. Radecka zaprezentowała szerokie możliwości zakupionego programu komputerowego, który został opracowany specjalnie dla tego rodzaju placówek. Po krótkiej instrukcji każda osoba, nawet z minimalną znajomością obsługi komputera, może znaleźć wiele cennych informacji. Program został też opracowany z myślą o tworzeniu wszechstronnej bazy danych o lokalnym rynku pracy dla potrzeb bezrobotnych i pracodawców.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska