Dzisiaj jest sobota, 16 stycznia 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 4 z dnia 25.01.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Niezwykli są wśród nas
O jedną wioskę mniej
Nasz jedyny rodzynek
Potrafią wykorzystać szansę
Rada tylko powołuje komisję
Niech inni też korzystają
Deszcz laurów dla „Życia przed tobą”
Dawna muzyka w Chojnie
Świat nie jest fair
Legia i Hamburger już w piątek w Mieszkowicach
Szachiści z tarczą

Dawna muzyka w Chojnie

Przed tygodniem zapowiadaliśmy dużą międzynarodową imprezę kulturalną na naszym terenie: Europejski Festiwal Muzyczny, organizowany w pierwszej połowie maja w Angermünde, Schwedt, Myśliborzu i Chojnie. Z kolei od 2 do 10 lipca Chojna ma być gospodarzem I Europejskich Spotkań z Muzyką Dawną, organizowanych przez Centrum Kultury. Integralna część tego wydarzenia to warsztaty muzyczne, prowadzone przez artystów o międzynarodowej renomie. Będą to m.in.: Jacek Urbaniak - szef zespołu Ars Nova z Warszawy, Michał Straszewski - założyciel i kierownik artystyczny zespołu Il Canto (także z Warszawy), Cezary Szyfman - baryton, współlaureat Fryderyka '96 w kategorii muzyka dawna, pedagog Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kierownikiem artystycznym będzie Adam Deneka - założyciel i kierownik grupy Ars Antiqua, twórca warsztatów muzycznych w Bierzwniku.
Uczestnicy Spotkań zjadą do Chojny z całej Polski i będą tu doskonalić swoje umiejętności, a oprócz tego dadzą koncerty w całym powiecie oraz reprezentować będą nasz kraj w Niemczech podczas Roku Kultury Polskiej 2005 na zaproszenie ambasadora RP w Berlinie. Organizatorzy chcieliby objąć trasą koncertową także wiejskie kościoły gminy Chojna. Działaniom muzycznym towarzyszyć będą plenery (plastyczny i fotograficzny), wykłady historyczne, debaty dziennikarskie.

Jak mówi koordynator przedsięwzięcia Małgorzata Matecka, projekt został przyjęty z dużym zainteresowaniem przez niemieckich partnerów: "al globe" z Poczdamu, Europahaus Angermünde, gminę Bad Freienwalde oraz Schloss Altranft.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska