Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 6 z dnia 8.02.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Czy będzie zmiana starosty?
Maciej M. oskarżony
Na podbój Alaski
Lumi ja jaa/snow and ice/śnieg i lód
Polsko-niemiecka wystawa w muzeum w Schwedt
Chwała i wdzięczność
Szkoła w Grzybnie wygrała
Biuro już działa
Konsumenci mają pomoc
Szachowe Grand Prix
Sparingi z Pogonią i Arkonią

Lumi ja jaa/snow and ice/śnieg i lód

"Moi" i "Hyvaa huomenta" - tymi fińskimi zwrotami młodzież z Polski, Francji, Anglii i Finlandii rozpoczynała kolejne dni pobytu w Finlandii. Od 26 do 30 stycznia w oddalonym o 60 km od Helsinek miasteczku Karkkila odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu Socrates Lingua 1 "Nauczanie języków obcych poprzez społeczności lokalne". Już drugi rok projekt realizowany jest wspólnie przez nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz wyższych z Cherbourga (Francja), Sherborne i Poole (Anglia), Karkkili (Finlandia), Chojny (Polska) oraz stowarzyszenia z Anglii.
Podczas spotkania w Finlandii uczestniczyliśmy w warsztatach i zabawach pod hasłem "Śnieg i lód". W międzynarodowych grupach gotowaliśmy, rzeźbiliśmy w lodzie i śniegu, kręciliśmy film, śpiewaliśmy, tańczyliśmy i przygotowywaliśmy krótkie przedstawienie teatralne. Dwa dni pracowaliśmy w niezwykle przyjaznej atmosferze, po czym nastąpiła prezentacja naszych dokonań. Grupa teatralna przedstawiła spektakl w czterech językach, grupa muzyczna wykonała wspólnie dwa utwory, medialna zaprezentowała krótkie filmy o tym, co robiliśmy na poszczególnych zajęciach. Ponieważ uczestnicy grupy kulinarnej nie złowili żadnej ryby w przerębli przy 17-stopniowym mrozie, efekt zajęć kulinarnych odczuły nasze żołądki. Wszyscy skosztowali ciasteczek, stanowiących główne danie obiadowe. Aha, był jeszcze deser lodowy i zupa rybna (a jednak).
Największą popularnością cieszyły się zajęcia na śniegu. Przy temperaturze minus 10 stopni grupa wytrwałych rzeźbiarzy stworzyła, jak to sami określili, kilka przykładów sztuki nowoczesnej. Promowaliśmy również polską kulturę, prezentując wcześniej przygotowany quiz sprawdzający wiedzę o sławnych Polakach. Rozpoznanie sylwetek Jana Pawła II, Chopina, Kopernika czy też Wałęsy sprawiło naszym gospodarzom spory kłopot, a nam wiele uciechy.
Wszystkie nasze działania zostały opisane w lokalnej prasie, a na zdjęciu znalazła się grupa z Polski właśnie w trakcie prowadzenia konkursu.


Partnerzy projektu na wycieczce w Helsinkach
Podczas całego pobytu staraliśmy się zgłębiać wiedzę o różnorodności naszych kultur, natomiast kulturę fińską poznawaliśmy bezpośrednio u rodzin, które nas życzliwie przyjmowały i gościły pod swoim dachem. Niezapomnianym przeżyciem było dla nas korzystanie ze znajdującej się w każdym domu sauny, a po niej hartowanie ciała, tarzając się w śniegu.
Nasz podziw wzbudziła nowocześnie wyposażona szkoła z aulą, której pozazdrościłby niejeden polski teatr. Wspaniale wyposażone gabinety, darmowe podręczniki i obiady w szkole - z pewnością pomagają fińskim uczniom osiągać jedne z lepszych w Europie wyników egzaminów.
Były też ciekawostki, w postaci kąpiących się w przerębli w temperaturze - 17 stopni lokalnych morsów (odwagą wykazała się też jedna z opiekunek z Anglii), mięso z renifera na kolację, konserwy z niedźwiedzia, brak pubów, dyskotek, kawiarni i restauracji (po jednej na całe 8-tysięczne miasto o powierzchni równej Helsinkom), kolce w oponach umożliwiające szybką jazdę samochodem po zaśnieżonych drogach (nie sypie się tam na drogi soli ani piachu, tylko odgarnia śnieg, przez co jest cudownie biało).
Starannie opracowany program naszej wizyty w Karkkili nie pozwalał nikomu nawet myśleć o nudzie i umożliwił jedynie zwiedzenie miejsca pobytu oraz Helsinek, skąd również mamy niezapomniane wrażenia.
Niskie temperatury, duże opady śniegu, zamarznięte jeziora, stanowiły niepowtarzalną oprawę naszego pobytu w Karkkili. Jeszcze tylko małe problemy techniczne naszego samolotu na lotnisku w Helsinkach i wyprawa szczęśliwie dobiegła końca. Bo przecież wszystko co dobre, szybko się kończy.

Na spotkaniu partnerów Chojnę reprezentowała siedmioosobowa grupa młodzieży z ZSP nr 1 i ZSP nr 2 (polski partner projektu) pod opieką Kazimierza Kunisza (dyrektor ZSP 2), Cezarego Salamończyka (koordynator projektu) oraz Sylwii Łozińskiej.
Kolejne, ostatnie już spotkanie partnerów w ramach tego projektu, odbędzie się w czerwcu w Anglii, a weźmie w nim udział około 15 przedstawicieli chojeńskich szkół.

Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską w Brukseli.
Maria Słodkowska - uczennica ZSP 1
Cezary Salamończyk - koordynator projektu ze strony polskiej

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska