Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 8 z dnia 22.02.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nauczyciele potrzebują doradców
Dodatki dla nauczycieli - trudne kompromisy
Gazety ponad granicą
Cygański wieczór
Odprawa policji w powiecie
Jak Königsberg stawał się Chojną
Sklep z nadzieją
Historyczna wyprawa
Zainspirowani dawnymi mistrzami
Złoty skoczek i miotacz

Odprawa policji w powiecie


Roczna odprawa Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie odbyła się 14 lutego w starostwie. Uczestniczyli w niej m.in.: I zastępca komendanta wojewódzkiego insp. Zdzisław Fajkowski, komendant powiatowy insp. Konrad Adamiak, starosta Ewa De La Torre, prokurator rejonowy Mariola Herwart, burmistrzowie i wójtowie oraz policjanci z Gryfina i Chojny. Wyniki działalności KPP w Gryfinie za rok 2004 przedstawili: zastępca komendanta powiatowego kom. Leszek Jurczak i naczelnik Sekcji Prewencji st. asp. Zenon Ścisłowski. W ocenie Komendy Wojewódzkiej nasza policja plasuje się w czołówce jednostek zachodniopomorskich. Ze statystyk wynika, że w ostatnich trzech latach w znaczący sposób udało się ograniczyć przestępczość. Wzrosła także wykrywalność przestępstw gospodarczych i narkotykowych. Nieznacznie wzrosła ilość kradzieży. Powiat gryfiński posiada rozbudowaną sieć dróg, po których porusza się więcej samochodów niż wcześniej, gdyż po wstąpieniu do Unii Europejskiej znacznie wzrosła ilość rejestrowanych aut. Nie dziwi więc nieznaczny wzrost ilości wypadków drogowych. Najczęstsze ich przyczyny to nadmierna prędkość, wymuszenie pierwszeństwa i nieostrożne wejście przechodniów na jezdnię.
Komendant Adamiak wśród głównych kierunków działań na rok 2005 wymienił m.in. skuteczniejszą ochronę młodzieży przed przestępczością, narkotykami, alkoholem, demoralizacją i przemocą oraz osiąganie standardów bezpieczeństwa obowiązujących w państwach unijnych.
Po raz pierwszy KPP w Gryfinie przeprowadziła wśród mieszkańców ankietę o bezpieczeństwie w powiecie. Na swojej ulicy lub osiedlu 58,8% pytanych czuje się raczej bezpiecznie, 20,2% zdecydowanie bezpiecznie, 18,5% raczej nie i 2,5% zdecydowanie nie. W swojej miejscowości proporcje te układają się następująco: 63,9%, 8,4%, 17,65% i 8,4%. W ciągu ostatnich dwóch lat u 24,7% badanych ktoś z najbliższej rodziny padł ofiarą przestępstwa: połowa ucierpiała wskutek kradzieży, 27,3% z powodu zniszczenia mienia i 22,7% wskutek włamania.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska