Dzisiaj jest poniedziałek, 20 stycznia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 8 z dnia 22.02.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nauczyciele potrzebują doradców
Dodatki dla nauczycieli - trudne kompromisy
Gazety ponad granicą
Cygański wieczór
Odprawa policji w powiecie
Jak Königsberg stawał się Chojną
Sklep z nadzieją
Historyczna wyprawa
Zainspirowani dawnymi mistrzami
Złoty skoczek i miotacz

Historyczna wyprawa


Ks. Chodakowski prezentuje wnętrze kościoła Mariackiego
Niemieccy i polscy studenci kulturoznawstwa z Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli w historycznej wycieczce po terenach Ziemi Lubuskiej i dawnej Nowej Marchii. Wyruszyli 12 lutego ze Słubic przez Ośno, Słońsk i Kostrzyn do Gorzowa, gdzie przechadzali się po mieście śladami powieści Christy Wolf "Wzory dzieciństwa", zwiedzili katedrę i wzięli udział w warsztatach komunikacji międzykulturowej. Następnym przystankiem była Witnica Gorzowska, gdzie zostali oprowadzeni przez znanego m.in. z naszych łamów Zbigniewa Czarnucha - regionalnego historyka, zaangażowanego na rzecz dialogu polsko-niemieckiego. Studenci rozmawiali w Witnicy z mieszkańcami - świadkami epoki. 15 lutego wyprawa dotarła do naszego powiatu: do Cedyni, a następnie do Chojny, gdzie ks. prałat Antoni Chodakowski prezentował odbudowywany kościół Mariacki - sztandarowy na pograniczu przykład efektywnej współpracy polsko-niemieckiej.
Kolejne etapy podróży to m.in. pałac w Mierzęcinie, Drezdenko i Łagów, gdzie w Międzynarodowym Centrum Spotkań dwujęzyczni uczestnicy wycieczki szlifowali swe umiejętności translatorskie. Następnie zwiedzili podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i trafili do Krosna Odrzańskiego, gdzie rozmawiano o obchodach 1000-lecia tego miasta. Zwiedzano tam m.in. piastowski zamek oraz rozmawiano z polskimi i przedwojennymi mieszkańcami.

Wsparta ze środków Euroregionu "Pro Europa Viadrina" wycieczka zakończyła się 19 lutego we Frankfurcie. Jak mówi koordynator wyprawy Jan Musekamp, jej uczestnicy zamierzają wykorzystać zdobyte informacje w praktyce, gdyż chcą w przyszłości jako przewodnicy oprowadzać po tych terenach turystów.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska