Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 8.03.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Janicki znów pierwszy w Madrycie
Samorządowcy i historia
Sięgać po pieniądze
Co może sfinansować Unia?
Pierwsi demokraci
Jak Königsberg stawał się Chojną (3)
Ksiądz z rekordowym sandaczem
Zimowy turniej badmintona
Wiosna przesunięta, Odra bez Chifona

Samorządowcy i historia

Jak już informowaliśmy, przewodniczący rad miejskich i gminnych z powiatu gryfińskiego podczas spotkania 25 lutego w Cedyni wystosowali list otwarty do samorządowców w Polsce. Oto jego treść:

"Ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości"
John F. Kennedy

9 maja 2005 roku będziemy obchodzić okrągłą 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej, podczas której zginęło ponad 50 milionów ludzi. Skończyła się najbardziej barbarzyńska w dziejach ludzkości wojna. To właśnie na tych terenach w dniach 16 do 20 kwietnia 1945 roku w okolicy Siekierek l Armia Wojska Polskiego forsowała Odrę. Wielu żołnierzy oddało najwyższą wartość - swoje życie za wolną i niepodległą Polskę. Eksterminacja była metodą biologicznego niszczenia narodu, stosowaną wobec różnych grup narodowych, zamieszkujących okupowane tereny. Powstały niemieckie obozy koncentracyjne m.in. w Majdanku, Treblince, Oświęcimiu-Brzezince, gdzie panowały ludobójcze warunki, stosowano zbrodnicze eksperymenty, a w komorach gazowych wymordowano prawie 2,5 miliona ludzi. Zniewalanie, masowe egzekucje, pacyfikacje miast i wsi doprowadziły do zbrodni ludobójstwa na niewyobrażalną skalę.
W ostatnim czasie niektóre światowe media zniekształcają historię, pisząc i mówiąc o polskich obozach zagłady, wypaczając rzeczywistość tamtych czasów, usiłując tym ukryć prawdziwy obraz dramatu milionów męczenników okrutnej II wojny światowej.
Jako społeczeństwo mamy obowiązek dbać o właściwe pielęgnowanie pamięci o naszych bohaterach i nie możemy dopuścić do fałszowania kart historii. Bardzo ważną rolę w tym odgrywamy sami jako samorządowcy, ponieważ to my w lokalnych środowiskach kształtujemy historię poprzez właściwe postawy, dbałość o miejsca pamięci narodowej oraz pielęgnowanie prawdy o skutkach II wojny światowej.
Posługując się sentencją Longina Jana Okonia "Bez ludzkiej pamięci nie istnieje przeszłość", apelujemy do wszystkich samorządowców w Polsce o uczczenie pamięci o ofiarach i poległych w czasie tej najstraszniejszej wojny poprzez minutę ciszy podczas majowych sesji.

Przewodniczący rad miejskich i gminnych powiatu gryfińskiego
Cedynia, luty 2005 r.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska