Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 8.03.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Janicki znów pierwszy w Madrycie
Samorządowcy i historia
Sięgać po pieniądze
Co może sfinansować Unia?
Pierwsi demokraci
Jak Königsberg stawał się Chojną (3)
Ksiądz z rekordowym sandaczem
Zimowy turniej badmintona
Wiosna przesunięta, Odra bez Chifona

Co może sfinansować Unia?

"Możliwości finansowania zadań powiatowych z funduszy Unii Europejskiej" - takie było 4 i 5 marca hasło zorganizowanego przez starostwo forum finansów samorządowych, które tym razem odbyło się w Cedyni w bardzo eleganckich wnętrzach hotelu-restauracji "Piast", który otworzył swe podwoje w styczniu. Uczestnikami (oprócz gości z Niemiec) byli szefowie i główni księgowi jednostek organizacyjnych powiatu oraz skarbnicy gmin powiatu gryfińskiego - łącznie ok. 70 osób. Wysłuchano m.in. wykładu prof. dr hab. Kazimiery Winiarskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego o kontroli finansowej w sektorze publicznym z uwzględnieniem środków zagranicznych. Mówiono o audycie wewnętrznym w samorządzie terytorialnym, budżecie zadaniowym gmin, sprawozdawczości budżetowej oraz szczegółowej klasyfikacji środków pochodzących z Unii Europejskiej. - To nie przypadek, że forum odbywa się w Cedyni. Nasza gmina jest wysuniętym najdalej na zachód obszarem w kraju. Przygraniczny handel i przejście graniczne w Osinowie sprawiły, że gmina stała się częścią zjednoczonej Europy na kilka lat wcześniej, zanim Europa przyszła do nas - powiedział witający uczestników burmistrz Adam Zarzycki.

Forum było kolejnym przedsięwzięciem w ramach projektu "Powiat gryfiński - powiat Uckermark. Możliwości i szanse", współfinansowanego z Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy Przygranicznej Polska - Niemcy PHARE 2002, co podkreśliła w swym wystąpieniu starosta Ewa De La Torre. Również poseł Wojciech Długoborski podkreślił znaczenie funduszy unijnych dla rozwoju Polski. Kuluarowe rozmowy ciągnęły się do późnych godzin wieczornych. - Wymiana doświadczeń to najlepsza forma nauki, zwłaszcza że uczestnicy to doświadczeni fachowcy z dużą praktyką. Takie spotkania powinny odbywać się przynajmniej dwa razy w roku - uważa skarbnik powiatu Lilianna Ochmańska.
Jak poinformował nas pilotujący projekt naczelnik Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Międzynarodowej w starostwie Tadeusz Mazur, następnym działaniem w ramach projektu będzie w kwietniu polsko-niemiecka konferencja "Samorządność i przedsiębiorczość - możliwości finansowania, rozwoju i współpracy w nowej europejskiej rzeczywistości". Jej uczestnikami będą właściciele małych i średnich przedsiębiorstw (w tym z branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej), przedstawiciele powiatowych urzędów pracy oraz władze samorządowe.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska