Dzisiaj jest poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 15.03.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Omnibus z Czelina
Duży sukces małej Kasi
Dużo słów, mało konkretów
Wszystko w rękach kuratora
Straż miejska może dużo
Jak Königsberg stawał się Chojną (4)
Nadodrzańskie Wędrówki w toku
Medalowe hokeistki
Druga kolejka też przełożona

Omnibus z Czelina


Mateusz Karolak odbiera w Szczecinie nagrodę z rąk sponsorów konkursu. W środku kurator oświaty Jerzy Kotlęga.
Wiele gorzkich słów w ostatnim czasie padło na temat oświaty w naszym powiecie, a tymczasem jakby na przekór wszystkiemu należy odnotować niebywały sukces. Pochodzący z Czelina (gm. Mieszkowice) Mateusz Karolak - uczeń II LO w Szczecinie, został w sobotę zwycięzcą bardzo prestiżowego konkursu na najwszechstronniejszego ucznia szkół ponadgimnazjalnych woj. zachodniopomorskiego "Wolszczan 2005". Konkurs, noszący nazwę światowej sławy astronoma Aleksandra Wolszczana, jest organizowany przez kuratorium i szczeciński oddział "Gazety Wyborczej". Spośród 74 uczestników po bardzo selekcyjnym teście do finałowej puli zakwalifikowano dziewiątkę omnibusów. Mateusz był na drugim miejscu ze stratą 0,75 pkt do prowadzącego Zbigniewa Bilskiego z V LO. Jak powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", był tym wynikiem mile zaskoczony. Jednak finałowa rozgrywka to już kompletne zaskoczenie. Mateusz nadrobił stratę i wygrał z najgroźniejszym rywalem z przewagą 2,75 pkt. Trzecie miejsce, już ze znaczną stratą 7 pkt, zajął Michał Szelepajło - także uczeń V LO w Szczecinie.

Wolszczan 2005 po konkursie musiał jeszcze wykazać się dodatkową umiejętnością: trzeba było ładnie podzielić tort.
Finaliści musieli przejść obowiązkowo przez 4 pracownie: politechniczną, przyrodniczą, humanistyczną i językową, gdzie mieli różne pytania i zadania. Na koniec była dowolna autoprezentacja.
Zwycięzca otrzymał czek na kwotę 5 tys. zł i mógł wybrać indeks na dowolny kierunek którejś ze szczecińskich uczelni. Mateusz zdecydował się na Uniwersytet Szczeciński, ale jak dowiedzieliśmy się już po konkursie, nie jest pewne, czy skorzysta z tej oferty, bo ma inne plany.

Mateusz mieszka w Czelinie nad Odrą. Podstawówkę i gimnazjum kończył w Zielinie (oddział zamiejscowy Mieszkowic). Obecnie jest uczniem klasy matematyczno-informatycznej II LO w Szczecinie. Wkrótce zamieścimy rozmowę ze zwycięzcą i poznamy jego niecodzienne zainteresowania.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska