Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 15.03.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Omnibus z Czelina
Duży sukces małej Kasi
Dużo słów, mało konkretów
Wszystko w rękach kuratora
Straż miejska może dużo
Jak Königsberg stawał się Chojną (4)
Nadodrzańskie Wędrówki w toku
Medalowe hokeistki
Druga kolejka też przełożona

Nadodrzańskie Wędrówki w toku

Od października Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach realizuje projekt kulturalny pt. "Nadodrzańskie Wędrówki Kulturalne - Odrą do Bałtyku". Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Współpracy Przygranicznej Polska - Region Morza Bałtyckiego PHARE 2002. Jego realizacja wydatnie przyczyniła się do uatrakcyjnienia oferty kulturalnej Mieszkowic, a jednocześnie pozwoliła na integrację Polaków i Niemców. W działaniach biorą udział różnorakie grupy społeczne, odbyły się już przeznaczone dla kobiet (członkiń kół gospodyń wiejskich i nie tylko) warsztaty bukieciarstwa i frywolitek, a dla młodzieży warsztaty wokalne i rockowe. 8 miesięcy trwa nauka języka niemieckiego, przeznaczona głównie dla aktywnych uczestników projektu (dwie 15-osobowe grupy). Panie z KGW oraz członkinie Centrum Kobiet ze Schwedt uczestniczyły w lutym w wycieczce do Szczecina, a w operze na Zamku wspólnie oglądały operetkę "Księżniczka czardasza".


Tworzenie ceramicznych herbów partnerskich miast
Dużym zainteresowaniem cieszyły się organizowane dla polskiej i niemieckiej młodzieży gimnazjalnej warsztaty pantomimy, zakończone przedstawieniem, które zgromadziło na widowni również niemieckich gości (rodziców młodych aktorów). Młodzież, oprócz pracy na rzecz spektaklu, uczestniczyła w warsztatach ceramicznych: małymi kawałkami ceramicznymi wyklejane są herby zaprzyjaźnionych miast: Wriezen i Mieszkowic. Z uwagi na pracochłonność, zadanie to kontynuowały następne grupy, w tym dzieci biorące udział w warsztatach tanecznych i członkowie koła plastycznego MGOK. Dyrektor MGOK Barbara Nowicka sądzi, że z ukończeniem herbów zdąży się na festyn majowy.


Warsztaty pantomimy
Dużo się działo, a już wkrótce kolejne spotkania i imprezy integracyjne. W grudniu odbył się I Mieszkowicki Jarmark Adwentowy, a 20 marca w MGOK urządzona zostanie Niedziela Palmowa: niemieccy goście i mieszkańcy Mieszkowic będą mieli okazję zapoznać się z polskimi tradycjami wielkanocnymi. Będą pokazy rękodzieła KGW, kiermasz, a także polskie śniadanie wielkanocne oraz konkurs na baby i mazurki świąteczne. Spotkanie zakończy koncert zespołu Hokara z Dębna. Całodniową imprezę uprzyjemnią także wokaliści z MGOK.
W najbliższym czasie odbędą się również kolejne pokazy-szkolenia: warsztaty wikliniarskie, a 7 kwietnia rękodzieła.
Wszystkich pełnoletnich z dobrą kondycją i lubiących biegać organizatorzy zapraszają już na 16 kwietnia do uczestnictwa w biegu przyjaźni: Mieszkowickiej Nadodrzańskiej "Dziesiątki" na trasie Czelin - Gozdowice.
Rezultaty spotkań polsko-niemieckich będzie można zobaczyć na wspólnym festynie polsko-niemieckim 8 maja, kiedy poszczególne koła i goście z Niemiec będą prezentować swe wytwory rękodzielnicze oraz umiejętności, młodzież tańcząca wystąpi we wspólnych tańcach country (przygotowanych przez instruktorki MGOK oraz zespołu Country Dannenberg) i nie tylko. Dzień wcześniej odbędą się warsztaty oraz koncert zespołów śpiewaczych z Mieszkowic i Bad Freienwalde, które zakończą się wspólną biesiadą.
Realizacja trwającego do końca czerwca projektu udokumentowana zostanie w specjalnym folderze.
(mikst)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska