Dzisiaj jest piątek, 14 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 26.04.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rusza Europejski Festiwal Muzyczny „Wiosna Ludów nad Odrą”
Program Dni Gryfina 2005
Olek pobił wszystkich
Absolutoria
Nowy komendant
6 mln w Osinowie
Z Zielina do Bawarii
Samotny wędrowiec
Ogólnopolskie zaprzęgi w Bielinie
Piłka nożna

Rusza Europejski Festiwal Muzyczny "Wiosna Ludów nad Odrą"

Corinne Douarre
Już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się polsko-niemiecki Europejski Festiwal Muzyczny "Wiosna Ludów nad Odrą". Zainaugurowany zostanie w Chojnie we wtorek 3 maja - w Święto Konstytucji 3 Maja. O godz. 15 w sali widowiskowej Centrum Kultury rozpocznie się debata o źródłach i przezwyciężaniu wzajemnych stereotypów polsko-niemieckich. Akcentem muzycznym będzie występ francuskiej pieśniarki Corinne Douarre. O godz. 17 na placu przed Ratuszem zobaczymy gorący brazylijski zespół Reinhas do Norte. O 17.30 w kościele Mariackim zaśpiewa Mezzoforte - zespół gospel z Myśliborza, a po nim o 18 ponownie Corinne Douarre. O 19 powrócą na plac Brazylijczycy, a o 19.30 rozpocznie się w KM koncert zespołu Die 7 Leben z Lipska, grającego muzykę o korzeniach bluesowo-folkowo-etnicznych. Imprezę zakończy w kościele Mariackim poznański Kwartet Jorgi (godz. 21.30), prezentujący mieszankę m.in. folku i muzyki etnicznej. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.
Jeszcze przed południem, o godz. 10 odbędzie się zorganizowany przez miasto uliczny bieg na orientację, połączony z quizem wiedzy o Konstytucji 3 Maja i zabytkach Chojny (dla uczniów SP i gimnaz.). O 12 w kościele Mariackim odprawiona będzie msza św. za Ojczyznę, po której nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem na placu przed Ratuszem. W godz. 14-17 trwać tam będzie festyn rodzinny.

W piątek 6 maja Festiwal przeniesie się do Schwedt. O 19 w holu teatru UBS wysłuchać będzie można fragmentów książki "Wspomnienia z dzikiego ogrodu - Szczecin 1945". O 20.30 w pałacowym parku przy teatrze orkiestra Collegium Maiorum ze Szczecina wraz z chórem Politechniki Szczecińskiej wykona IX Symfonię Beethovena. O 21.30 zespół Polkaholix z Berlina przedstawi rozmaite wariacje na temat polki.
Następnego dnia, 7 maja w Myśliborzu w Miejskim Ośrodku Kultury o godz. 18 wystąpi zespół Ethnica z Moskwy, o 20 usłyszymy niemiecko-francusko-polską grupę ArEt, a następnie dwa zespoły hiphopowe: o 21 Z Boku Bloku i o 22 Jeden Osiem L. Wieczór zakończy disco party z brazylijską dj - Grace Kelly. Ostatnie dni Festiwalu to 13-14 maja w Angermünde, a o programie napiszemy za tydzień.

Głównym organizatorem jest brandenburski Haus der Kulturen "al globe" z Poczdamu przy współpracy z Europahaus Angermünde, Centrum Kultury w Chojnie, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Myśliborzu i Uckermärkische Bühnen Schwedt. Szczegóły znaleźć można w specjalnej gazecie festiwalowej, kolportowanej bezpłatnie po obu stronach Odry.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska