Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 18 z dnia 3.05.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Święto konstytucji
3 maja początek Wiosny Ludów
Absolutoria w powiecie i w gminach
Powrót ojca
Podwójne dzieciobójstwo w Baniach
W Baniach ulica, w Trzcińsku tablica
Muzyka i język
Pamiętajmy, że są wśród nas
Medale na Olimpiadzie Młodzieży
Odra na deskach
Piłka nożna

Pamiętajmy, że są wśród nas

Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie organizuje w najbliższy czwartek 5 maja obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. O godz. 9 nastąpi zbiórka gości na placu Konstytucji 3 Maja przed ratuszem, a po kwadransie wszyscy przemaszerują ulicami miasta. O godz. 10 w sali widowiskowej Centrum Kultury odbędzie się oficjalne powitanie. O 11.30 rozpocznie się Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Imprezę zakończy wspólna zabawa.

Już blisko 5 lat działa w Chojnie Środowiskowy Dom Samopomocy (na ul. Orląt 10 - Lotnisko). Jest to placówka prowadzona przez samorząd wojewódzki. To dzienny ośrodek wsparcia dla dorosłych osób - głównie z niepełnosprawnością intelektualną, a także z zaburzeniami psychicznymi. W ub. roku w zajęciach uczestniczyły 33 osoby z gminy Chojna, w tym 24 na stałe. Zatrudnionych jest 6 pracowników.
Jak wygląda dzień w ŚDS? Choć jest on czynny od 7.15, to przyjazd uczestników trwa do godz. 9. Osoby spoza Chojny dojeżdżają zwykle autobusami szkolnymi, czasem rowerem. Większe problemy z transportem są w czasie ferii i wakacji. Ci, którzy docierają wcześniej, grają w różne gry, słuchają muzyki. O 9.30 zaczynają się zajęcia grupowe, próby przedstawień itp. Codziennie jedna grupa przygotowuje posiłek, a dwie pozostałe korzystają z ruchowych zajęć fizjoterapeutycznych. O 11 wszyscy zasiadają w jadalni do wspólnego posiłku. Po sprzątaniu i odpoczynku dzień kończy się zajęciami w pracowniach: rękodzielniczej, plastycznej, stolarskiej, komputerowej. Jest też muzykoterapia, aromaterapia, a w pogodne dni spacery czy wizyty w kawiarni. Co wtorek w południe jest zebranie całej społeczności, która ma demokratycznie wybierany (w tajnym głosowaniu) samorząd. Jest też własna gazetka.
Bardzo istotnymi wydarzeniami są kontakty z innymi środowiskami. - Staramy się wykorzystywać każdą okazję - mówi kierownik ŚDS Agnieszka Horwat-Makowska - na przykład przeglądy kolęd, walentynki, bale karnawałowe, andrzejki, zawody sportowe. Albo my gdzieś chodzimy, albo zapraszamy do siebie. Współpracujemy chyba ze wszystkimi chojeńskimi szkołami.
Dzięki temu uczestnicy Domu integrują się nie tylko z szerszym środowiskiem, ale także między sobą. Jest już nawet małżeńska para, która poznała się w chojeńskim ŚDS.

A. Horwat-Makowska szacuje, że w gminie może być co najmniej drugie tyle osób, potrzebujących zajęć w ŚDS. Problemem są różne bariery, zahamowania. Przypominamy więc, że udział w zajęciach jest bezpłatny. Na miejscu korzystać można z terapii zajęciowej, rehabilitacji fizycznej, masaży leczniczych, konsultacji psychologicznych, poradnictwa socjalno-prawnego i zdrowotnego. Kontakt: tel. 402 20 51 od poniedziałku do piątku w godz. 7.15-15.15.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska