Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 29 z dnia 19.07.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Stop dla Babinka
550 km Odrą do Szczecina
Policjant troszczy się o innych
Bezpieczna gmina
Polak, Węgier...
Spojrzenie przez rzekę
Radość spotkania
Oby tak dalej

Radość spotkania

Jak wspominaliśmy w poprzednim numerze, w sobotę 9 lipca w Rynicy miało miejsce Integracyjne Spotkanie Osób Niepełnosprawnych - cykliczna impreza organizowana od kilkunastu lat przez państwa Justynę i Jerzego Chrabeckich. Przypomnijmy, że Rynickie Spotkania są integralną częścią trzyetapowej imprezy. Kilka grup osób niepełnosprawnych z całej Polski oraz jedna zagraniczna (z Ukrainy) wzięły udział w pieszej pielgrzymce z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu do kościoła w Rynicy, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej - dzieło niepełnosprawnej Małgorzaty Grabowskiej z Koniecpola. Po przebyciu podzielonej na trzy odcinki 42-kilometrowej trasy pielgrzymi zatrzymują się w Rynicy, aby odetchnąć, zabawić się, spotkać z przyjaciółmi. Niektórzy byli tu już kilkakrotnie. W tym roku było szczególnie ciekawie, bo wszystkie grupy miały nocleg w jednym miejscu i była okazja do pełniejszej integracji i lepszego poznania się. Organizatorzy w uporządkowanym starym parku postawili wojskowe namioty i tam urządzono noclegownię oraz miejsce do zabawy.

Goście w dowód uznania obdarowywali Justynę i Jerzego Chrabeckich pamiątkami
W sobotę około godz. 13 po mszy św. uczestnicy pielgrzymki spotkali się z mieszkańcami wsi i zaproszonymi gośćmi na festynie integracyjnym. Oprócz władz gminy Widuchowa i przedstawicieli powiatu pojawiło się wielu gości reprezentujących różne instytucje. Przybyli m.in.: poseł Czesław Marzec, wicedyr. Departamentu Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Goclik, doradca wojewody Bogdan Matławski, prezes Fundacji Osób Niepełnosprawnych Stanisław Odrowąż. Gości powitał główny reżyser imprezy i zarazem nieoceniony pomocnik państwa Chrabeckich - ks. Robert Gołębiowski z Lubicza. Zjawił się z silną obstawą, bo z zespołem taneczno-wokalnym ze świetlicy środowiskowej, prowadzonej przez Irenę Wnorowską. Podczas części oficjalnej dowiedzieliśmy się od doradcy wojewody, że pomysłodawca i organizator spotkań integracyjnych Jerzy Chrabecki odznaczony został przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. - Za dotychczasową działalność, osiągnięcia sportowe, za przeogromny wymiar serca i za to wszystko, co teraz czyni - powiedział gość ze Szczecina. Odznaczenie zostanie uroczyście wręczone przez ambasadora RP w ambasadzie polskiej w Wiedniu. Jak wspomniał J. Chrabecki, w tym roku w sierpniu przechodzi już na emeryturę (pracuje w Caritas Austria) i zapewne będzie częstszym gościem w domu w Rynicy. W późniejszej rozmowie wyznał, że zamierza w dalszym ciągu pracować społecznie na rzecz niepełnosprawnych, a przede wszystkich chce kontynuować niedokończone dzieło przebiegnięcia ze sztafetą niepełnosprawnych dookoła Europy. O tym niecodziennym przedsięwzięciu informowaliśmy przed rokiem.
Słynna mapa Europy na ścianie budynku w Rynicy z trasą sztafet
Festyn rynicki, podobnie jak poprzednie, był imprezą pełną radości i zapewne niezapomnianych wrażeń dla jego uczestników. Część z nich wyruszyła na drugi kraniec Polski do Szczawnicy, gdzie odbyła się trzecia część imprezy: zawody sportowe dla niepełnosprawnych.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska