Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 25.10.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wybraliśmy nowego prezydenta
Nie daj plamy!
Ludzkie losy od dołu
Dobry dyrektor to dobra szkoła
O ludzką twarz człowieka
Nikomu nie zabierajmy
Sport
Piłka nożna

Nie daj plamy!

Dr Joanna Hernik z Akademii Rolniczej w Szczecinie mówiła o źródłach funduszy na działania proekologiczne
W powiecie gryfińskim wytwarza się 540 tys. ton odpadów rocznie. Żeby ta wielkość łatwiej zadziałała na naszą wyobraźnię, można dodać, że jest to 108 tys. pięciotonowych ciężarówek. Trudno uwierzyć? A jednak to prawda. Na pocieszenie można dodać, że 400 tys. ton odpadów pochodzi z Dolnej Odry i nie są to typowe śmieci. Jeszcze druga liczba: w Polsce corocznie na rynek wprowadza się około 280 mln sztuk różnego rodzaju baterii. Po zużyciu tylko około 5 proc. (dane z 2003 r.) poddanych jest odzyskowi. W większości krajów UE (starej Unii) odzyskuje się ponad 70 proc. Te liczby mówią same za siebie.
19 października w sali konferencyjnej starostwa w Gryfinie odbyło się seminarium na temat organizacji selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych baterii oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Seminarium zorganizowała Federacja Zielonych Gaja oraz REBA - Organizacja Odzysku SA. Konferencję przeprowadzono starannie. Jej uczestnicy (przedstawiciele samorządów, firm, szkół) otrzymali ciekawe materiały, kompleksowo przedstawiające problem zbiórki, przerobu i utylizacji odpadów. Temat został przedstawiony wielowątkowo, uwzględniając aktualne przepisy, potrzebę edukacji ekologicznej, zamierzenia samorządów odnośnie zagospodarowania odpadów. Mówiono też, jak pozyskiwać fundusze na projekty związane z ochroną środowiska. Wygłoszono pięć interesujących referatów.
Jedno z haseł widniejące na reklamówce propagującej zbiórkę baterii brzmiało: "Nie daj plamy! Zbieraj baterie". Abyśmy nie dali plamy, musimy szybko zmniejszyć dystans do czołówki krajów UE. Musimy podjąć bezwzględną walkę o czyste środowisko. Przez ostatnie 10-12 lat zrobiliśmy bardzo dużo, lecz śmieci - odpadów nie ubywa, bo produkujemy ich coraz więcej. Czas przerwać to błędne koło.
Do tematów omawianych na seminarium wkrótce wrócimy.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska