Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 44 z dnia 1.11.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Groby to naturalne pomniki
Gryfińskie uwłaszczenie
Przejmowanie nieczynnej linii kolejowej bliżej finału
Gmina placem budowy
Ani chleba, ani ducha?
Marzenia się spełniają
Działo się NA MOŚCIE
Laureaci SMAK-a
Rozśpiewana Widuchowa
Chcę siatkówki na czystych zasadach
Piłka nożna

Działo się NA MOŚCIE

"Apocalypsis"
Jedno z największych wydarzeń artystycznych w naszym powiecie - VII Gryfińskie Spotkania Teatralne "NA MOŚCIE 2005" zakończyły się 22 października. Program był bardzo urozmaicony. W poprzednich latach festiwal nosił nazwę KARTON, a obecna wiąże się z symboliką transgraniczną, bowiem w przyszłości impreza ma ewoluować w kierunku artystycznych spotkań międzynarodowych, łączących Wschód z Zachodem.

W tym roku dominowały spektakle teatralne, ale nie zabrakło innych wydarzeń. Koncerty dały zespoły OLEJ i EMERALD (ten ostatni niepełny, bo przerwany ulewą). "U Suszka" - czyli w festiwalowym klubie prezentował się kabaret Dżazgi. Sukcesem było widowisko plenerowe "Apocalypsis", przygotowane specjalnie na festiwal przez Teatr UHURU wraz z innymi gryfińskimi teatrami. Teatr Tancerzy Ognia SALAMANDRA na placu Barnima pokazał swe świetlne wizje. Poetycko i nastrojowo - zgodnie z klimatem dziedzińca Pałacyku Pod Lwami - wypadł spektakl Stacji Szamocin pt. "Zamiatacze ulic". Repertuar złożony z różnych poetyk teatralnych zobaczyli widzowie w Gryfińskim Domu Kultury, np. teatr LIMEN z polską odmianą teatru tańca butoh. Daniel Kalinowski rozbawił pełną widownię w opartym na tekstach Witkacego spektaklu "Higiena". W sumie zaprezentowało się 20 teatrów.
Było też coś dla najmłodszych. 20 października na scenie GDK pojawiły się najlepsze teatry dziecięce z Gryfina i województwa, a w sobotę druga część imprezy odbyła się w świetlicy wiejskiej w Daleszewie.
Spotkaniom towarzyszyły warsztaty teatralne, szczudlarskie oraz tańca z ogniem. W festiwalu uczestniczyła także młodzież z Niemiec zaproszona przez GDK w ramach współpracy z ośrodkiem Schloss Trebnitz. Kierownikiem artystycznym był Janusz Janiszewski. W przeprowadzenie imprezy zaangażowała się młodzież z gryfińskich teatrów amatorskich, za co organizatorzy serdecznie dziękują. Organizatorami byli: GDK, UMiG w Gryfinie oraz starostwo.
Teatr SALAMANDRA
(m, fot. Tomasz Tarnowski)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska