Spojrzenie przez rzekę, spojrzenie na siebie
Nie wszyscy chcą metodyków
Mała kobieta z dużym sercem

Przewodniczący na medal

Niespodziewanie wielki sukces odniósł Kazimierz Mendak ze Starego Czarnowa, który podczas niedawno rozgrywanych w tureckim mieście Belek amatorskich mistrzostw świata w golfie zajął III miejsce (były to mistrzostwa nieoficjalne, bo jak dotychczas w tym typowo zawodowym sporcie amatorzy nie mają czego szukać). Jednak tak wysoka pozycja wśród 30 graczy (tylu startowało w grupie K. Mendaka) budzi szacunek. Także III pozycję wywalczyła reprezentacja Polski (za Malezją i Czechami), w skład której wchodził nasz zawodnik.
Pan Kazimierz jest niebywałym talentem - samorodkiem. Tak trudną i u nas mało popularną dyscyplinę uprawia na serio nieco ponad rok. Niektórzy żeby osiągnąć taki poziom, musieliby nie rozstawać się z kijem przez kilkanaście lat. Z zawodu jest leśnikiem. Słynne pole golfowe Binowo Park leży na terenie zarządzanego przez niego leśnictwa, więc nie ma problemów z dojazdami na treningi. W Turcji wystartowało 25 ekip państwowych. Zawodników dzielono wg poziomu zaawansowania. Grano 4 rundy na 18. dołkowych (różnych) polach.
Kazimierz Mendak jest przewodniczącym Rady Gminy w Starym Czarnowie. Niedawno podczas sesji Rady Powiatu starosta Ewa De La Torre nagrodziła go za awans do mistrzostw świata.
(tw)

Najlepsze w Europie
Karolina Grąbczewska z UKS Kamikaze Gryfino zdobyła wraz z koleżankami z reprezentacji Polski mistrzostwo Europy seniorów w karate shotokan w konkurencji kumite (walka z rzeczywistym przeciwnikiem). Ponadto Daria Szulc z Gryfińskiego Klubu Karate wywalczyła złoty medal w kumite indywidualnym w kategorii kadetów oraz srebrny w kumite drużynowym. Zawody odbywały się we Wrocławiu.
(tekst i fot. rr)

Gimnastyczki wysoko w kraju
Od 25 do 27 listopada we Wrocławiu trwały ogólnopolskie zawody szkolnych klubów sportowych w gimnastyce artystycznej. Hermesa Gryfino reprezentowała liczna jak na tę dyscyplinę, bo aż sześcioosobowa grupa dziewcząt pod opieką trenerek Małgorzaty Stefańskiej i Oleny Turkiny. W gronie ponad 120 zawodniczek z całego kraju spisały się bardzo dobrze.
Najlepiej wypadła Ola Kubiak, wygrywając w swej kategorii. W najmłodszym roczniku Wiktoria Żurowska zajęła trzecie miejsce, a wśród najstarszych dziewcząt z brązowym medalem wróciła Kasia Żołnowska. Pozostałe zawodniczki: Ala Florek, Patrycja Czajka i Natalia Kozłowska zajęły dalsze miejsca, choć ich występ trenerki oceniły na piątkę z plusem.
Hermes cały czas prowadzi nabór dziewcząt do sekcji gimnastyki artystycznej: w każdą sobotę o godz. 14 w sali gryfińskiego gimnazjum. (m)

Lepszy tylko Szczecin
Jak już zaznaczaliśmy wielokrotnie, powiat gryfiński może pochwalić się bardzo wysoką pozycją w sporcie szkolnym. Obecnie otrzymaliśmy dane podsumowujące imprezy szkół podstawowych (Igrzyska Młodzieży Szkolnej), gimnazjów (Gimnazjady) i szkół ponadgimnazjalnych (Licealiady) za miniony rok szkolny. Nasz powiat znalazł się na II miejscu, czyli na najwyższej realnie możliwej do osiągnięcia pozycji. Wyprzedza nas tylko Szczecin, co jest zrozumiałe ze względu na nieporównywalną ilość szkół i klubów sportowych. Oto czołówka tej klasyfikacji:
1. Szczecin         pkt 3 531
2. Gryfino              1 893
3. Stargard             1 753
4. Koszalin (grodzki)   1 651
5. Goleniów             1 319
6. Szczecinek           1 218
Żeby osiągać wysokie wyniki w sporcie, trzeba zapewnić młodzieży możliwość treningu w klubowych sekcjach sportowych. W Gryfinie jest szeroka gama możliwości. Można uprawiać strzelanie, gimnastykę artystyczną, lekką atletykę, karate, piłkę nożną, ręczną, tenis, kajakarstwo, triathlon, pływanie, szachy i jeszcze parę innych dyscyplin. Kilka gryfińskich klubów ma wysoką pozycję w województwie i kraju. Są to przede wszystkim kluby nastawione na pracę z młodzieżą. W klasyfikacji klubowej województwa zachodniopomorskiego najwyższą pozycję uzyskał wielosekcyjny MKS Hermes - 7. miejsce z dorobkiem 171,5 pkt. Na 22. miejscu znalazła się Regalica (klub doskonałych strzelców) - 89 pkt, a na 54. Energetyk - 33 pkt.
Warto zaznaczyć, że wśród klubów lekkoatletycznych Hermes zajmuje III miejsce po MKL Szczecin i Pomorzu Stargard. Szczególnie duży sukces odnotowali biegacze (przełajowcy), wygrywając zdecydowanie klasyfikację wojewódzką i walnie przyczyniając się do zdobycia medalowej pozycji (III m.) woj. zachodniopomorskiego w kraju.
(tw)

Juniorzy zgarnęli wszystko!
Trzy pierwsze miejsca zajęli młodzi szachiści UKS Biały Pion Gryfino w klasyfikacji generalnej juniorów do lat 12 w zakończonym w ten weekend w Szczecinie cyklu turniejów "Cztery pory roku". Oto kolejność: 1) Damian Ziemba 76 pkt, 2) Łukasz Krawczyk 69 pkt, 3) Piotr Promiński 54. Czwarty był Grzegorz Gerlecki (Mechanik Stargard), a piąty - kolejny zawodnik Białego Piona Mateusz Ciupa (50 pkt). Sklasyfikowano 45 zawodników. Gryfinianie byli najlepsi we wszystkich turniejach: Damian wygrał "Wiosnę" i "Lato", Łukasz "Zimę", a w ostatnim "Jesiennym" z kompletem punktów zwyciężył 10-letni Piotr.
Zwycięzcy w kateg. 12- i 10-latków: Damian Ziemba (z lewej) i Piotr Promiński
W kategorii open ich starszy kolega klubowy Mateusz Matla zajął III miejsce, a świeżo upieczona wicemistrzyni województwa do lat 14 Justyna Żebiełowicz wygrała wśród juniorek.

15 i 16 grudnia w auli gryfińskiego gimnazjum rozegrane zostaną finały wojewódzkie szkół podstawowych i gimnazjów. Ponadto wkrótce Biały Pion po raz pierwszy wystartuje w szachowej III lidze seniorów, gdzie walczyć będzie o awans do ligi centralnej.
(m)

Dwie porażki siatkarzy
Trzecioligowi siatkarze Odry Chojna w czwartek ulegli w Rewalu Wybrzeżu 2:3. W kolejnym meczu w niedzielę w Nawodnej nie sprostali Redze-Meridzie Trzebiatów, przegrywając w niecałą godzinę 0:3. Nasi zagrali co prawda bez Michniewicza i Bila, ale to nie tłumaczy wysokiej porażki, gdyż goście byli wyraźnie lepsi i wygrali zasłużenie. Wydawało się, że może w trzecim secie nasi siatkarze nawiążą równorzędna walkę, lecz poważna kontuzja nieźle prezentującego się Piotra Żebrowskiego była gwoździem do trumny. Seta wygrał Trzebiatów do 16, a poprzednie dwa do 18 i 20. Widać, że Odra ma bardzo króciutką ławkę i każda nieobecność gracza z podstawowego składu jest boleśnie odczuwalna.
W najbliższą sobotę 10 grudnia o godz. 17 w Nawodnej Odra rozegra bardzo ważne spotkanie z Bronkiem Koszalin. Mecz ten zdecyduje, czy Odra znajdzie się w pierwszej trójce tabeli i powalczy w barażach.